Policystyczne jajniki i zespół policystycznych jajników – ta sama choroba?
Na wstępie istotne jest uściślenie terminów: sam obraz jajników policystycznych w badaniu ultrasonograficznym nie jest równoznaczny z zespołem policystycznych jajników (Policystic Ovary Syndrome – PCOS).
Do rozpoznania PCOS konieczne jest spełnienie przynajmniej 2 z 3 kryteriów – tzw. Kryteriów Rotterdamskich. Należą do nich:
- brak miesiączki lub rzadkie miesiączki,
- kliniczne lub laboratoryjne objawy hiperandrogenizmu,
- policystyczny obraz jajników w badaniu ultrasonograficznym.
Dlaczego to różnicowanie jest takie ważne?
Jak łatwo zauważyć, można mieć PCOS nie mając policystycznych jajników!
Same policystyczne jajniki (PCO) w USG mogą występować u młodych kobiet poniżej 20 roku życia i jeśli nie towarzyszą im inne objawy, nie ma wskazań do podejmowania żadnych działań. Natomiast zespół policystycznych jajników (PCOS) wiąże się z szeregiem zmian hormonalnych i metabolicznych. Występuje hiperandrogenizacja, która może objawiać się hirsutyzmem (nadmierne owłosienie typu męskiego) oraz trądzikiem.
U większości kobiet z PCOS ma miejsce brak owulacji, co skutkuje rzadkimi miesiączkami lub ich całkowitym zanikiem, a niepłodność dotyka znaczny odsetek kobiet z tym schorzeniem. Nie sposób nie wspomnieć o zaburzeniach metabolicznych, takich jak hiperinsulinemia, insulinooporność, otyłość i hiperlipidemia – w dłuższej perspektywie mogące prowadzić do cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego oraz zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Postępowanie w PCOS zależy od objawów; nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby, nie ma też jednego skutecznego leczenia. W przypadku zaburzeń gospodarki węglowodanowej wdrażane jest leczenie przeciwcukrzycowe. Jeżeli problemem jest niepłodność – postępowanie obejmuje indukcję owulacji.
U kobiet nieplanujących ciąży najbardziej właściwym podejściem jest zastosowanie antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej, mającej działanie antyandrogenne w celu zminimalizowania trądziku i hirsutyzmu. W leczeniu PCOS ważne jest współdziałanie ginekologa i endokrynologa, a czasami również lekarzy innych specjalności, aby móc kompleksowo pomóc Pacjentce.
Opracowała: lek. Eliza Kobryń
Aurea Clinic miejsce gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę.
Instagram: https://www.instagram.com/dr_ezil/ https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/
Strona: https://aureaclinic.pl/