Pisanie dziennika jest często nazywane darmową autoterapią. I chociaż nie użyłabym w tym kontekście słowa „terapia” (psychoterapia jest leczeniem poprzez rozmowę i doświadczenie relacji z nieoceniającym, akceptującym i pełnym szacunku, profesjonalnie wykształconym terapeutą), to pisanie dziennika niewątpliwie przynosi wiele psychologicznych korzyści.

W psychologii używany jest termin „pisanie ekspresywne”. Polega ono na swobodnym i nieskrępowanym pisaniu o trudnych lub stresujących doświadczeniach 15-20 minut dziennie przez 3 lub 4 dni.

Dlaczego codzienne przelewanie myśli i uczuć na papier działa?

  • Zapobiega negatywnym skutkom psychologicznym trzymania tajemnicy.
  • Pozwala przeanalizować i poukładać swoje myśli.
  • Jest sposobem na bycie w kontakcie ze swoimi uczuciami, które – chociaż w pierwszym momencie może być nieprzyjemne czy obciążające – na dłuższą metę obniża napięcie, przynosi spokój i pomaga w zachowaniu dobrego nastroju i samopoczucia.

Jakie skutki codziennego pisania ekspresywnego dowiedziono?

  • Pozytywnie wpływa na stan psychiczny.
  • Korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne – mniej wizyt u lekarzy, odnotowano też lepszą pracę układu odpornościowego.
  • Pomaga lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach, takich jak poszukiwanie pracy po zwolnieniu lub radzenie sobie z przewlekłą chorobą.

Pisanie Dziennika to praktyka… wdzięczności!

Bardzo ważnym aspektem pisania dziennika jest również ćwiczenie praktyki wdzięczności. Oprócz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami codzienne pisanie pomaga w docenianiu tego, co w naszym życiu jest dobre. Pomaga to ćwiczyć umysł w skupianiu uwagi na tym, co jest pozytywne (a do czego nasz mózg nie jest ewolucyjnie przystosowany, łatwiej nam bowiem wyłapywać zagrożenia).

Co ciekawe, badanie przeprowadzone na studentach wykazało, że najlepsze skutki w radzeniu sobie z traumatycznym lub stresującym doświadczeniem przynosiło pisanie, podczas którego badani skupiali się zarówno na emocjonalnych, jak i poznawczych (umysłowych, racjonalnych) aspektach wydarzenia. W dwóch pozostałych grupach nie zauważono poprawy samopoczucia. W grupie, w której badani proszeni byli o skupienie się tylko na emocjonalnych elementach zdarzenia, zanotowano wręcz pogorszenie się samopoczucia. Z kolei badani w grupie opisującej wydarzenia na podstawie faktów, o których donosiły media, nie odnieśli korzyści z pisania (Ullrich i Lutgendorf, 2002).

Oczywiście, istnieją badania, w których nie udowodniono terapeutycznego działania pisania dziennika, jednak jedno wiemy z pewnością – na pewno nie może ono zaszkodzić! A ponieważ istnieje duża szansa, że przyniesie spore korzyści, serdecznie cię zachęcam do wypróbowania tej metody i uważnej obserwacji, jak pisanie wpływa na twoje samopoczucie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

Autor: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Moje miejsca w sieci:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

Źródła: https://link.springer.com/article/10.1207/S15324796ABM2403_10, https://neuroskoki.pl/recenzja-terapia-przez-pisanie/

BeActiveTV również w sklepach: