To kim jesteś, tak samo jak to co masz, w dużej mierze jest zasługą twoich nawyków. Są to pewne schematy zachowań, które ukierunkowują twoje działania, wykorzystując podświadomość. Nawyki powstają na skutek dokonywanych przez ciebie wyborów. Twój mózg zapamiętuje to, co wybierasz, i koduje w podświadomości. A robi to po to, żebyś nie musiała się nad tym zastanawiać, tylko żebyś działała.

Twoje nawyki mogą wpływać na ciebie dwojako: konstruktywnie lub destrukcyjnie.

Lepiej dla nas wszystkich, żeby w naszym życiu przeważało to pierwsze działanie. Daje nam to szansę na długie, zdrowe i szczęśliwe życie. Najważniejszymi i podstawowymi nawykami powinny być te dotyczące higieny ciała, ducha i umysłu. W poniższym tekście pochylimy się nad tymi dotyczącymi ciała, a konkretnie nad nawykiem trenowania.

Trening jest specjalistycznym narzędziem, mającym prowadzić nas do jasno określonego celu np. rzeźba, masa, siła. W odróżnieniu od spontanicznej aktywności ruchowej trening powinien być uwzględniony w grafiku i powinien być dobrze przemyślany pod kątem intensywności i objętości (czasu trwania). Dobrze skrojony optymalny program treningowy przynosi maksymalne efekty przy minimalnym NIEZBĘDNYM wysiłku.
Optymalizacja treningu uwzględnia również jego regularność, czyli częstość jego wykonywania.

Jeżeli podchodzisz do tematu poważnie, wyrobienie nawyku trenowania zadecydowanie ułatwi Ci osiągnięcie efektów.

Jak wcześniej wspomniałem, nawyki powstają, żeby efektywniej działać. Dobrze wypracowany nawyk trenowania sprawia, że nie wiesz, kiedy i skąd pojawiłaś się na treningu. Odwalasz kawał dobrej roboty i nie masz problemu z motywacją. Po prostu przychodzisz i trenujesz bez zbędnych rozmyślań. 


Wprowadzenie na stałe takiego nawyku spowoduje, że dłużej będziesz cieszyć się zdrowiem i będziesz w przyszłości dłużej sprawna i samodzielna.
W krótszej perspektywie również można liczyć na cały kosz obfitości. Załóżmy, że zaczynasz pracować nad nawykiem treningu od dziś i będziesz trenować co drugi dzień. Po miesiącu będziesz miała więcej energii, poprawisz kondycję, poprawisz sylwetkę, usprawnisz metabolizm, będziesz mieć więcej siły i będziesz szczęśliwsza.

Udowodniono, że regularna aktywność fizyczna znacząco wpływa na stan psychiczny oraz na wigor.

Wypracowanie nawyku trenowania przeniesie twój styl życia na nowy poziom. Rosnący komfort oraz większa satysfakcja z życia to tylko jedne z niewielu „skutków ubocznych” regularnego treningu. Kiedy podejmiesz decyzję i zaczniesz pracę na tym polu, zobaczysz jak inne dziedziny twojego życia również ewoluują. Łatwiej będzie kontrolować dietę i trzymać nerwy na wodzy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że wysiłek pomaga redukować stres.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta nawyku trenowania. Jest nim lepsze zrozumienie i docenienie siebie, a co za tym idzie – poprawa samooceny. Kiedy zaczniesz ciężko pracować nad sobą i zobaczysz, jakie bariery jesteś w stanie pokonywać i do czego jesteś zdolna, zaczniesz inaczej się wartościować. Kto wie, jeśli jeszcze nie jesteś, to może zostaniesz w końcu swoją najlepszą przyjaciółką. Tego ci życzę. Bierz się do pracy.

AUTOR: ALEKSANDER PAWŁOWSKI

BeActiveTV również w sklepach: