Skóra a aktywność fizyczna
To, że aktywność fizyczna jest podstawą zdrowia, pięknego zgrabnego ciała i doskonałego nastroju, to już wiesz. Jednak czy wiesz, jak wpływa na piękno i skórę „pigułka pięknej motywacji”?
1. Natychmiastowe korzyści dla ciebie
Ćwiczenia fizyczne usprawniają przepływ krwi i limfy. To skutkuje wydajniejszym dostarczaniem składników odżywczych do każdej komórki. Czego możesz się spodziewać:
- usprawnione procesy regeneracyjne (w końcu anti aging to nic innego jak twoje optymalne zdrowie),
- witalna skóra na całym ciele,
- poprawa koloru cery (żegnaj szarości),
- efekt drenujący – mniejsze obrzęki.
2. Długofalowe korzyści dla ciebie, czyli stop aging komórkowy
Z wiekiem twoje centra energetyczne – mitochondria, stają się coraz bardziej leniwe i produkują mniej ATP. Co to oznacza? Wolniejszą regenerację, wolniejszą produkcję kolagenu.
Złoty środek? Jest! Właśnie aktywność fizyczna – badania pokazują, że osoby regularnie uprawiające sport mają lepiej funkcjonujące mitochondria. Jak widzisz, ten eliksir młodości jest dosłownie w twoich rękach.
3. Aging chronologiczny vs biologiczny
Chcesz, aby twój wiek biologiczny był bardzo blisko wieku chronologicznego?
Siedzący tryb życia przyśpiesza starzenie się całego ciała (całego organizmu). Badania pokazują, że wiek biologiczny osób nieuprawiających regularnie sportu jest nawet 10 lat wyższy niż ich wiek chronologiczny!
Z drugiej strony: osoby regularnie uprawiające sport mają mniej oznak starzejącej się skóry: grubszą warstwę skóry właściwej, gdzie znajduje się tak pożądany przez każdą z nas kolagen.
Sam kolagen cechuje się lepszą integralnością – jak element strukturalny – im jest go mniej, tym bariera, jaką jest skóra, jest bardziej bezbronna.
4. Ćwiczysz? Twój układ immunologiczny uwalnia więcej interleukiny 15 (IL-15).
Wpływa ona na zachowanie fibroblastów w skórze właściwej (która staje się zagęszczona i sprężysta nie tylko na twarzy).
5. Szczęśliwa skóra – młoda skóra!
Endorfiny, hormony szczęścia, mają, jak się okazuje, swoje receptory również w skórze.
6. Ćwiczysz – minimalizujesz niechciane efekty działania hormonów stresu (m.in. kortyzol, adrenalina).
Hormony te opóźniają regeneracje skóry, zmniejszają integralność bariery naskórkowej, nasilają trądzik, dermatozy zapalne, suchość skóry. Skóra jest bardziej podatna na stresory zewnętrzne takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia.
7. Ćwiczysz – śpisz lepiej
Sen to czas, kiedy skóra, ciało, cały organizm, najlepiej się regenerują, w tym zwalczają wolne rodniki, na które jesteśmy narażeni każdego dnia.
Wyzwanie na dziś: Następnym razem, gdy będziesz mieć słabszy moment „iść, czy nie iść ćwiczyć”, wróć do tych faktów – one z pewnością pomogą ci się zmotywować ☺
AUTOR: Dr Agnes Frankel