XXI wiek to ogromne wyzwanie dla wszystkich pań. Nigdy w historii ludzkości nie nastąpiły takie zmiany w życiu kobiet jak w obecnych czasach. Mężczyźni stali się trudniejsi, gdyż mają nowe problemy związane z określeniem swojej roli w obecnym świecie. Chcą być z jednej strony „twardzi i męscy”, a jednocześnie wszędzie wokół siebie widzą wzorce mężczyzn pomagającym kobietom w pracach domowych i wychowaniu dzieci. Nie potrafią znaleźć tego złotego środka Arystotelesa, aby stać się wymarzonym mężczyzną.

Kobieta musi nauczyć się wyrozumiałości dla problemów swojego mężczyzny, pomimo że sama ma ze swoim feministycznym światem też wiele trudności. Staje przed wyborem między karierą zawodową i niezależnością a macierzyństwem i tradycyjnym ogniskiem domowym. A jeśli wybierze obie alternatywy, to stres związany z takim wyborem jest przewymiarowany.

W organizmie kobiety toczy się gra hormonów związanych ze stresem. Wzrastają poziomy hormonów „twardego” stresu – kortyzolu i tego „miękkiego”, emocjonalnego kobiecego stresu – prolaktyny. Oba wpływają negatywnie na poziom kobiecych hormonów płciowych – estrogenów.
Wahania estrogenów powodują spadki nastroju, rozdrażnienie, napięciowe bóle z tyłu głowy oraz zaburzenia rytmu serca, ale przede wszystkim sprzyjają rozwojowi chorób psychosomatycznych.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to też jedna z kobiecych dolegliwości związana ze stresem. W PMS dochodzi do zaburzeń reakcji przekaźników w układzie nerwowym na prawidłową czynność jajników. U kobiet cierpiących na PMS obserwuje się obniżony poziom serotoniny. Zwykle PMS powstaje po porodzie i występuje do okresu menopauzy. Zespół ten charakteryzuje się objawami zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi.
Owocem stresu XXI wieku jest również coraz częściej odnotowywana przedwczesna menopauza. U kobiet około czterdziestki dochodzi do spadku poziomu estrogenów na skutek stresu, szczególnie tego zawodowego.

Tak więc stres XXI wieku doprowadza u kobiet do zmian hormonalnych powodujących zaburzenia libido, miesiączek, przedwczesnej menopauzy, chorób psychosomatycznych oraz chorób psychicznych, szczególnie depresji, myśli samobójczych, stanów lękowych i zaburzeń snu.

Autorka: Dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach

BeActiveTV również w sklepach: