Poprawę jakości snu zaczynaj zawsze od podstawowych zasad higieny snu, nigdy od pytania o suplementy diety. Te mogą pośrednio pomóc zasnąć czy poprawić jakość snu, ale ich możliwości są ograniczone i powinny być brane pod uwagę raczej jako dodatek, niż podstawa dbania o dobry sen. 

Co ważne – rodzaj suplementu oraz jego dawka powinny być́ dobierane do każdego indywidualnie, na podstawie aktualnych wyników badań oraz z uwzględnieniem przyjmowanych leków i stanu zdrowia. To, co będzie służyć́ jednej osobie, może nie być dobre dla innej. 

Nie ma magicznej „tabletki na sen”. Ale niektóre suplementy diety, mogą pomóc się nam wyciszyć i zmniejszyć poziom stresu, zwłaszcza w trudniejszych okresach życia – choć i tu warto zacząć od podstawowych ćwiczeń relaksacyjnych, zanim sięgniemy po kapsułkę. 

Można gdybać o wielu potencjalnych suplementach, jednak tylko kilka z nich ma faktycznie potwierdzony bezpośredni albo pośredni wpływ na poprawę jakości snu czy przyspieszenie zasypiania. 

Suplementy diety warte uwagi w kontekście poprawy jakości snu to:

Magnez – postawa podstaw, dlatego nie brzmi tak kusząco. Ale to właśnie on wpływa na przywspółczulny układ nerwowy (ten, który odpowiada za wyciszenie organizmu), reguluje pracę neuroprzekaźników oraz poziom melatoniny (hormonu snu)                         w organizmie. Jego niedobory mogą̨ powodować́ niespokojny sen, a nawet bezsenność́. Szukaj zawsze form organicznych, takich jak na przykład cytrynian czy glicynian magnezu. 

Adaptogeny – z roślin o działaniu adaptogennym od wieków korzystają zwolennicy medycyny wschodniej. Zaliczamy do nich: żeń-szeń syberyjski, witanię ospałą (ashwagandha), różeniec górski (rhodiola), korzeń lukrecji czy owoce cytryńca chińskiego. Mogą one wspierać organizm w radzeniu sobie z nadmierną ilością stresu, zwłaszcza w kontekście wysiłku fizycznego i psychicznego. Najlepiej przebadana               w kontekście poprawy snu jest Ashwaganda, która wydaje się być skuteczną, zwłaszcza w przypadku towarzyszącego stresu, lęku i wynikających z tego problemów z zasypianiem. Jednak gdy problemy tego typu przedłużają się, warto skonsultować się z psychoterapeutą, ponieważ terapia poznawczo-behawioralna to najlepiej udokumentowana terapia w kontekście problemów z bezsennością. 

Melatonina – choć to hormon snu wydzielany naturalnie przez nasz organizm, możemy ją również dostarczać z zewnątrz. Jednak powinniśmy raczej traktować ją jak krótkookresowe narzędzie, niż przewlekłą suplementację – sprawdzi się na przykład w przypadku jet lagu czy też zaburzeń rytmu okołodobowego takich jak zespół opóźnionej fazy snu czy u osób pracujących na nocne zmiany. W przypadku długotrwałych problemów ze snem należy skorzystać z konsultacji z terapeutą bezsenności, a nie szukać rozwiązania w suplementach diety. One mogą działać w tym kontekście jedynie wspierająco, ale nigdy nie będzie to jedyny magiczny lek na poprawę jakości snu – i tak warto z nich właśnie korzystać, jak z narzędzia, które czasem może okazać się przydatne 😊

Autorka: Daria Łukowska

Popularyzatorka wiedzy o zdrowiu, autorka książki o śnie „Jak spać, żeby się wyspać”. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego i AWF w Poznaniu. Na co dzień obala dietetyczno-zdrowotne mity na kanale Youtube „Forma na życie!

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Youtube: https://www.youtube.com/formanazycie
Instagram: https://www.instagram.com/daria_formanazycie/
Strona www: http://www.formanazycie.pl

BeActiveTV również w sklepach: