Bardzo powszechne jest przyjmowanie przez kobiety w ciąży licznych suplementów. Jednak zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji zdrowia z 2016 roku, rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych u wszystkich kobiet ciężarnych nie jest zalecane. Zaleca się, aby realizacja zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze była zapewniona przez odpowiednią, zbilansowaną dietę.

Oczywiście w przypadku niektórych składników odżywczych może być trudne dostarczenie ich z samego pożywienia, dlatego najczęściej u wszystkich kobiet w ciąży zaleca się suplementację:

  • Kwasu foliowego. Konieczność suplementacji tego składnika odżywczego w ciąży (jak również w czasie starania się o dziecko) jest już bardzo oczywista. W przypadku niedoboru kwasu foliowego może dojść do poronień oraz wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Dlatego wszystkie rekomendacje towarzystw naukowych zalecają suplementację kwasem foliowym u wszystkich kobiet w wieku prokreacyjnym – standardowo w dawce 0,4 mg/dobę.
  • Witaminy D. Witamina D ma szczególnie korzystny wpływ na przebieg ciąży, gdy jej suplementację rozpoczynamy już w okresie tworzenia się łożyska, czyli na samym początku ciąży. Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowe stężenie witaminy D już przed ciążą, a nie tylko po jej potwierdzeniu.
  • Jodu. Suplementacja jodu w okresie przygotowania do ciąży oraz w trakcie wczesnej ciąży może redukować ryzyko upośledzenia umysłowego u noworodka. Jednak z suplementacją jodu należy uważać, gdyż jego nadmiar może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy. Dlatego suplementacja w ilości 150-200 mcg/dobę jest bezpieczna dla kobiet bez chorób tarczycy. Natomiast większe dawki jodu lub suplementacja u kobiet z chorobami tarczycy powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.  
  • Kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Odpowiednia ilość DHA w ciąży jest konieczna dla zachowania prawidłowego rozwoju neuronów u dziecka, zapewnienia ostrości widzenia, a także rozwoju psychomotorycznego dziecka. Dodatkowo wpływa również na obniżenie ryzyka wystąpienia depresji u mamy. 


Większość stanowisk naukowych twierdzi, że nie ma również konieczności stosowania u wszystkich kobiet ciężarnych suplementów żelaza – wprowadzamy je tylko wtedy, kiedy faktycznie zostanie zdiagnozowana anemia w ciąży. Jeśli nie ma wskazań medycznych, nie ma konieczności stosowania innych suplementów czy suplementów wielowitaminowych. 

Ekspertka: Adrianna Frelich

BeActiveTV również w sklepach: