W poprzednich artykułach przedstawiłam Ci dużo technik pracy ze stresem. Dziś mam dla Ciebie praktykę uważności, którą możesz wprowadzać do swojego codziennego planu dnia. Pozwoli Ci ona budować świadomy kontakt ze sobą i otoczeniem. Co jeszcze daje regularna praktyka uważności?

Oto kilka plusów praktyki uważności – a jest ich dużo więcej!

– reguluje naszą uwagę – mogę być bardziej świadoma pomimo wielu bodźców, które do mnie docierają

– buduje świadomość ciała – zauważam doznania, emocje i potrzeby płynące z ciała

– wspiera regulację emocji i wzmacnia empatię – zmniejsza reaktywność emocjonalną

– buduje elastyczność i zasoby, które pozwalają radzić sobie ze stresem

– obniża poziom hormonów stresu w ciele – a tym samym następuje wzrost biologicznych wskaźników odprężenia fizycznego i poprawa działania układu odpornościowego

Mam nadzieję, że te argumenty przekonają Cię do włączenia praktyki uważności w Twój codzienny plan dnia. 

Przygotowałam dla Ciebie ćwiczenie, które zawiera w sobie elementy uważności. Jeżeli masz taką możliwość – włącz go do porannej rutyny. 

Zacznij od wejścia w tę chwilę delikatnie zamykając oczy – jeżeli nie możesz zamknąć oczu – możesz spojrzeć się w dół lub pozostawić oczy całkowicie otwarte.

Zauważ swoje ciało. Jesteś właśnie w tym miejscu i tej czasoprzestrzeni. Bierzesz oddech – wdech nosem, zatrzymanie i dłuższy wydech ustami. 

Jeżeli stoisz lub siedzi – skup uwagę na swoich stopach. Sprawdź jakie zauważasz w nich odczucia. Delikatnie dociśnij stopy do ziemi. Przeciągnij swoje ciało – wybierz odpowiednią dla niego pozycję i skup się na procesie oddychania.

Wdech nosem i powolny wydech ustami. Zauważaj jak powietrze przechodzi przez nozdrza, wypełnia płuca i jak wypływa z nich przy wydechu. Zaważ ten proces z taką ciekawością, jakbyś nigdy jeszcze czegoś takiego nie doświadczała.

Teraz jeszcze raz weź naprawdę świadomy oddech – weź wdech, a następnie wypuść całe powietrze z płuc – całkowicie je opróżniając, przy tym zauważ jak Twoje płuca zapadają się a ciało samoczynnie ponownie nabiera powietrza.

Otwórz oczy (jeżeli miałaś je zamknięte) i powoli, naprawdę uważnie, rozejrzyj się wokół. Zauważ tę przestrzeń, w której jesteś. Nawet jeżeli znasz ją na wylot – pozwól sobie na nowo poprzyglądać się.

Teraz przejdź przez te kolejne kroki, wymieniając: 

  • Jakie 5 rzeczy widzisz? 
  • Jakie 4 wrażenia czujesz na ciele? 
  • Jakie 3 dźwięki słyszysz? 
  • Jakie 2 zapachy czujesz? 

Jaki 1 smak czujesz? (Być może właśnie umyłaś zęby i możesz poczuć smak pasty w ustach, a może piłaś poranną kawę. Możesz też po prostu poczuć smak powietrza lub Twojej śłiny.)

Zobacz jak wiele bodźców możesz doznawać swoim ciałem. Bodźców płynących z wewnątrz, ale również bodźców zewnętrznych

Zobacz jak poszerza się Twoja perspektywa.

Dziękuję za Twoją uwagę! Do zobaczenia w kolejnym tygodniu ☺

Kim jest nasza ekspertka?
PAULINA DANIELAK: Psycholog, pedagog, psychoterapeutka poznawczo – behawioralna w trakcie certyfikacji. Certyfikowana providerka TRE® (Tension Releasing Exercises). Terapeutka ACT (terapii akceptacji i zaangażowania) i psycholog sportu (AWF). Członkini Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) i Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Rozwija swoją pasję do psychosomatyki poprzez udział w licznych szkoleniach (m.in. Somatic Experiencing®). Prowadzi swój gabinet psychoterapii indywidualnej oraz organizuje warsztaty i szkolenia dla firm. W pracy łączy podejście poznawcze z pracą somatyczną. Na Instagramie psychoedukuje i uświadamia w tematach redukcji stresu, regulacji napięcia i rozwoju dobrostanu.

Chcesz wiedzieć więcej o stresie? Tu znajdziesz moje treści:

Strona internetowa: https://paulinadanielak.pl
Instagram: https://www.instagram.com/paulinadanielak.psycholog/
Facebook: https://www.facebook.com/paulinadanielak.psycholog/
TikTok: https://www.tiktok.com/@pani_psycholog/
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kULHfHQ3Wvc


BeActiveTV również w sklepach: