Lato to świetny czas na aktywność fizyczną. Zanim jednak zabierzesz matę do parku lub lasu, sprawdź, o czym warto pamiętać i czego się wystrzegać podczas plenerowych treningów.

Idealne lato nie może się obyć bez aktywności fizycznej. Tym bardziej że właśnie wtedy najbardziej chcemy pochwalić się piękną sylwetką. Najcieplejsze miesiące roku warto jednak spędzać poza dusznymi siłowniami, klubami fitness i salami treningowymi. W końcu najprzyjemniej ćwiczy się na świeżym powietrzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pod chmurkę przenieść cały plan treningowy BeActiveTV , który akurat realizujesz, lub nowe wyzwanie Ewy . W plener, np. do parku lub do lasu, możesz także zabrać matę, gumy czy lekkie ciężarki . Jeśli trenujesz online, pamiętaj, by wybrać miejsce, w którym będziesz miała dostęp do internetu!

Porady na aktywne lato

Jednak lato to szczególny okres, gdy nie chcemy stawiać sobie nadmiernych ograniczeń. Warto wtedy wrzucić na luz, postawić na relaks lub spróbować czegoś nowego. Jeśli czujesz, że zamiast standardowego treningu, wolałabyś pojeździć na rowerze, popływać kajakiem lub umówić się ze znajomymi na mecz siatkówki plażowej – nie rób sobie wyrzutów sumienia! Słuchaj swojego ciała i nie bój się realizować zachcianek, jeśli tylko służą Twojemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu, i nie pozostają w konflikcie z celami, jakie sobie stawiasz. Skoro w ciągu roku oddajesz się forsownym treningom, w wakacje możesz czasem wrzucić na luz.

Niezależnie od rodzaju aktywności fizycznej, jakiej będziesz się oddawać, warto pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach. Chodzi o Twoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie!

Rozsądnie dobieraj pory dnia do treningów!

Lato ma swoje kaprysy, ale generalnie jest to czas wysokich temperatur. Nie warto narażać się na przegrzanie, dlatego rozsądnie dobieraj pory i warunki do treningu. Zamiast ćwiczyć w pełnym słońcu, rozważ trening wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Oczywiście gdy słupek rtęci jest odpowiednio nisko, a zachmurzenie chroni przed promieniowaniem słonecznym, możesz trenować nawet w samo południe. Jeśli decydujesz się na trening w domu podczas wysokich temperatur, włącz koniecznie wentylator, by uniknąć przegrzania.

pory dnia do treningów

Zadbaj o właściwą odzież!

Odzież i obuwie do treningu muszą być ultrawygodne, a zarazem bezpieczne. Buty powinny zapewniać stabilność i amortyzację. Wskazane jest też, by miały odpowiedni bieżnik – tak, by minimalizować ryzyko poślizgnięcia. Z kolei ubranie powinno być lekkie, dobrze dopasowane do ciała i w żadnym wypadku nie może uwierać ani ocierać – przy dużej liczbie powtarzalnych ruchów skutkowałoby to podrażnieniami skóry. Do intensywniejszych treningów najlepiej sprawdzi się odzież termoaktywna. Najlepiej w jasnym kolorze, odbijającym światło słoneczne.

Odżywiaj się zdrowo!

Energię do treningu czerpiemy nie tylko z silnej woli, ale również odpowiedniej diety. Latem chętniej jadamy na mieście, gdzie łatwiej o pokusy. Pilnuj się zatem, by zbyt często nie sięgać po „apetyczną”, śmieciową żywność. Zasady racjonalnego odżywiania i zbilansowanej diety obowiązują przez cały rok! Jedz dużo warzyw, sporo owoców, zadbaj też o odpowiednią ilość złożonych węglowodanów w diecie (ryż, kasze, warzywa strączkowe), a także białek (jajka, ser, ryby), z których – tak dla przypomnienia – zbudowane są Twoje mięśnie. Unikaj słodzonych, kolorowych napojów. Zamiast tego sięgaj po wodę, np. z dodatkiem cytryny i mięty, zieloną herbatę i herbatki ziołowe.

Odżywiaj się zdrowo

Chroń się przed nadmiarem słońca!

Promienie słoneczne to „generator” witaminy D w naszej skórze. Jest ona niezbędna do prawidłowej pracy układu odpornościowego. Słońce wprawdzie warto dawkować często, ale z umiarem. Jeśli zamierzasz wystawiać się na promieniowanie ultrafioletowe przez dłuższy czas, pamiętaj, by zapewnić skórze odpowiednią ochronę przed poparzeniami. Możesz posmarować się kremem do opalania lub po prostu założyć bluzkę z długim rękawem i długie legginsy. W miarę możliwości korzystaj z cienia i pór dnia o mniejszym nasłonecznieniu.

Zadbaj o nawodnienie i elektrolity!

Zapotrzebowanie na wodę rośnie wraz ze wzrostem temperatury, a podczas aktywności fizycznej w trakcie upału jest szczególnie wysokie. Jeśli planujesz trening w czasie, gdy słońce pracuje na podwyższonych obrotach, pamiętaj, by nawadniać się częściej niż w normalnych warunkach. Zadbaj też o uzupełnianie elektrolitów, które wydalasz wraz z potem. Miej pod ręką wartościową przekąskę (np. baton musli) lub izotonik , który pomoże Ci uzupełnić nie tylko płyny, ale również wypocone mikroelementy. UWAGA! Pij niewielkie ilości wody lub izotoniku nawet wtedy, gdy nie czujesz pragnienia. Podczas aktywności fizycznej organizm informuje o pragnieniu i głodzie z opóźnieniem.

nawodnienie i elektrolity

Pamiętaj o rozgrzewce!

Latem mniej chętnie myślimy o obowiązkach. A rozgrzewka to obowiązkowa część każdego treningu. Nawet jeśli w danym dniu odpuścisz ćwiczenia na rzecz innej aktywności, pamiętaj, by wcześniej rozgrzać mięśnie oraz stawy. Badminton, siatkówka czy jazda na rolkach to również wysiłek fizyczny angażujący całe ciało. Jeśli przystąpisz do czynu bez rozgrzewki, po kilkugodzinnej posiadówce w fotelu, ryzykujesz kontuzję.

Lepiej krótko niż wcale!

Jeśli masz mało czasu i zastanawiasz się, czy warto w ogóle wybierać się na trening, odpowiedź jest prosta: lepiej krótko niż wcale. Nikt nie będzie Cię rozliczał z wyrobionej normy. Pomyśl raczej o aktywności w kategoriach poprawy samopoczucia. Jeśli poświęcisz choćby kwadrans na szybką, lekką gimnastykę, pobudzisz krążenie i zapewnisz sobie przyjemny zastrzyk endorfin – w efekcie poczujesz się zwyczajnie lepiej.

aktywne lato

Czego warto się wystrzegać podczas letnich treningów?

Wakacyjny nastrój sprzyja beztrosce. Skłania do lekkodusznych zachowań i bagatelizowania ryzyka. Dlatego podczas letnich treningów warto zachować przytomność umysłu i uniknąć błędów, które mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje.

1. Przecenianie swoich sił

Zdarza się, że chęci są większe niż możliwości. Narzucamy sobie zbyt duże tempo lub nadmierne wymagania. Przecenianie swoich sił może okazać się niebezpieczne, szczególnie w warunkach, gdy wskazana jest wzmożona ostrożność, np. gdy mamy do pokonania duży dystans podczas upału lub doskwiera nam niższy poziom energii, a mimo to chcemy dopiąć swego.

2. Ignorowanie prognoz pogody

Jeśli wybierasz się na trening plenerowy, koniecznie sprawdź prognozę pogody (najlepiej w dwóch niezależnych źródłach). Zrób to szczególnie wtedy, gdy planujesz dłuższą wycieczkę w bardziej odległe okolice (las, góry). Aura potrafi zaskoczyć – czasem nieprzyjemnie. Lazurowe niebo może szybko zasnuć się chmurami, z których posypie się grad i błyskawice. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa lepiej unikać takich niespodzianek.

prognoz pogody

3. Lekceważenie potrzeb i ograniczeń organizmu

Organizm codziennie wysyła nam mnóstwo sygnałów na temat swojej kondycji. Warto się w nie wsłuchiwać i nauczyć się je interpretować. W ten sposób łatwiej jest ustalić potrzeby i możliwości naszego ciała oraz postępować w taki sposób, by mu (sobie) nie zaszkodzić. Podstawowe komunikaty, których pod żadnym pozorem nie możemy lekceważyć w trakcie aktywności (lub przed nią), to m.in. pragnienie, głód, uczucie słabości.


Jeśli zależy Ci na bezpiecznej, planowej aktywności latem i chcesz konsekwentnie dbać o swoją sylwetkę podczas wakacji, koniecznie dołącz do nowego wyzwania BeActiveTV i Ewy Chodakowskiej: Self-Love Summer Body. Projekt przeznaczony jest dla dziewczyn na każdym poziomie zaawansowania!

BeActiveTV również w sklepach: