Badanie ultrasonograficzne sutka jest najważniejszym elementem profilaktyki chorób piersi u młodych i dojrzałych kobiet. Rak piersi jest najczęściej występującą chorobą nowotworową u kobiet w Polsce i na świecie. Do czynników ryzyka zalicza się między innymi płeć żeńską, wczesny wiek pierwszej miesiączki, późna menopauza, późne macierzyństwo lub jego brak, hormonalna terapia menopauzy, otyłość, przebyty rak piersi lub dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka piersi oraz zwiększone spożycie alkoholu. 

Zgodnie z danymi ogłoszonymi przez WHO nadmierne spożywanie alkoholu, a także otyłość, przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi nawet przy braku innych czynników ryzyka. Ta choroba może występować w każdym wieku, ale jej wczesne wykrycie znacząco poprawia rokowanie. Dlatego, jako lekarz radiolog, zachęcam każdą kobietę do systematycznych corocznych badań ultrasonograficznych piersi przynajmniej od 30 roku życia. USG można wykonać niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Zalecenia takie obejmują również kobiety w ciąży, optymalnie w pierwszym trymestrze.

Ultrasonografię piersi wykonuje się w trakcie laktacji w przypadku podejrzenia zastoju pokarmu lub tworzenia się stanu zapalnego. Zaleca się również samodzielne badanie palpacyjne, co pomaga kobietom lepiej poznać swoje piersi i w przypadku ewentualnych wyczuwalnych guzków szybciej się zgłosić do lekarza.

Ekspertka: lek. med. Axana Szlenk

BeActiveTV również w sklepach: