Kochana, witaj w drugiej części cyklu o dobrej komunikacji w związku. Temat na dziś to: słuchanie. Mam dla ciebie listę najczęstszych błędów, które popełniamy słuchając, co już na wstępie bardzo utrudnia nam komunikację. Dlaczego? Bo chociaż komunikacja kojarzy nam się z mówieniem, to jej podstawą jest słuchanie i dlatego warto się ćwiczyć w tej niełatwej sztuce.

Błąd #1: Rozpraszasz się. Dobre słuchanie wymaga 100% twojej uwagi. Tutaj muszę rozwiać pewien mit: MULTITASKING (WIELOZADANIOWOŚĆ) NIE ISTNIEJE! Nie jesteśmy w stanie wykonywać naraz kilku czynności wymagających naszej uwagi i na każdej skupiać się w równym stopniu. Badania i teorie psychologiczne mówią jasno: nasza uwaga jest przerzutna (i tę przerzutność można ćwiczyć, wtedy z łatwością przerzucamy się z jednego zadania na drugie, ale jest to energo- i czasochłonny proces), ale nie jest podzielna. W związku z tym nie możemy się naprawdę zaangażować w kilka czynności naraz.

Dlatego, jeżeli chcesz uważnie wysłuchać swoją ukochaną osobę, zadbaj o to, żeby nic cię nie rozpraszało. Odłóż telefon, wyłącz telewizor, zrób wszystko to, czego potrzebujesz, żeby całkowicie skupić się na rozmówcy/rozmówczyni. W trakcie rozmowy nie zajmuj się innymi sprawami, nie myśl, co zjesz na kolację albo na ile maili nie odpisałaś.

Błąd #2: Od razu dajesz dobre rady. Wiem, że najczęściej wynika to z chęci pomocy zrobienia czegoś, żeby naszemu partnerowi/naszej partnerce było lepiej. Myślę, że tak często dajemy i dostajemy dobre rady, że możemy nie zauważać wręcz, jak automatyczne się to stało. A tymczasem dawanie zbyt szybko nieproszonych rad sprawia, że nasz rozmówca czuje się niezrozumiany. Dlatego najlepiej powstrzymaj się od tego, a jeżeli czujesz ogromną potrzebę doradzania, to zapytaj najpierw, czy druga osoba chce poznać twoje pomysły i rozwiązania.

Błąd #3: Nie wykazujesz zainteresowania. Możliwe, że słuchasz bardzo uważnie, ale nie robisz tego aktywnie, więc twój partner/twoja partnerka nie wie, jak dalece rzeczywiście za nim/nią podążasz. Pamiętaj więc, żeby uwypuklać to, że jesteś obecna, słuchasz, rozumiesz – rób to, co jest dla ciebie naturalne (a jeżeli masz z tym kłopot, to zapraszam cię do mojego kursu „Rozmawiaj, kłóć się i kochaj” – tam będziemy rozkładać ten temat na czynniki pierwsze).

Błąd #4: Nie trzymasz strony partnera. Czasem jest tak, że nasza ukochana osoba opowiada nam o jakiejś sytuacji konfliktowej czy swoim zachowaniu, z którym się nie zgadzamy. A my, chcąc pomóc obejrzeć tę sytuację z dystansu (w końcu my mamy nieco większy;) nie wspieramy jej, ale próbujemy pokazać racje tej drugiej strony („przeciwnika”). To sprawia, że partner/partnerka czuje się niezrozumiany/a, a może nawet przyjmie postawę obronną, co sprzyja zalewowi negatywnych emocji z obu stron.

Błąd #5: zapominasz o uczuciach. I mam tu na myśli zarówno uczucia swoje, jak i partnera. W trakcie aktywnego słuchania ważne jest zarówno wyrażanie własnych uczuć, jak i odzwierciedlanie uczuć partnera – jeżeli o tym zapominamy, to w najlepszym razie nie będzie między wami dobrego zrozumienia, a w najgorszym – może dojść do nieporozumienia i konfliktu.

A jeżeli masz ochotę pogłębić ten temat, możesz posłuchać nagrania mojego live’a na moim Instagramie, w którym mówiłam o sztuce dobrego słuchania. 

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: