Przejdź do treści
Wizyta profilaktyczna u ginekologa

Wizyta profilaktyczna u ginekologa

Długość artykułu: 2 minuty

Warto pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego na wizyty profilaktyczne do ginekologa powinny zgłaszać się kobiety w każdym wieku – rozpoczynając od dziewcząt wchodzących w okres dojrzewania, poprzez kobiety w wieku rozrodczym, na kobietach w wieku po menopauzalnym kończąc. 

Wizyta profilaktyczna może wyglądać inaczej w każdej z grup wiekowych, jednak podstawa będzie taka sama. Wizyty profilaktyczne to dobry moment na rozwianie wątpliwości dotyczących cyklu menstruacyjnego, długości jego trwania, regularności, płodności. Warto rozmawiać o nawykach higienicznych, które mają znaczący wpływ na potencjalne infekcje. Okazuje się, niestety, że wiele kobiet nie ma o tym pojęcia. Należy edukować o potencjalnych objawach, które powinny skłonić pacjentki do wizyt poza profilaktycznymi. Czasem nie warto czekać, a rozwiązanie problemu może być proste i szybkie, o ile odpowiednio wcześnie się zareaguje. 

Wreszcie to też dobra okazja do omówienia profilaktyki w postaci szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – warto tu wspomnieć o tym, że są one zalecane nie tylko dla dziewczynek przed rozpoczęciem współżycia, ale można je zastosować w każdej grupie wiekowej u obu płci.

Dobrym zwyczajem jest coroczna kontrolna wizyta u ginekologa, podczas której wykonane zostanie badanie ginekologiczne, USG przezpochwowe oraz pobrana cytologia. To ostatnie badanie dzięki dostępności dokładniejszych testów – tzw. co-testing = cytologia płynna oraz genotypowanie HPV można wykonywać raz na 5 lat. Cytologia klasyczna powinna być powtarzana raz do roku, ale należy pamiętać, że jej skuteczność nadal jest mniejsza niż co-testingu wykonywanego raz na 5 lat. 

Istotnym zagadnieniem jest badanie piersi – mowa tu zarówno o regularnym samobadaniu piersi, które ma największe znaczenie, jeśli jest wykonywane tego samego dnia każdego cyklu, oraz o badaniach obrazowych – USG piersi oraz mammografii w zależności od grupy wiekowej pacjentek. 

Wizyta profilaktyczna to wizyta dla pacjentki – to kontrola swojego stanu zdrowia, możliwość zadawania pytań, rozwiania wątpliwości, aż wreszcie – dobrania odpowiedniego postępowania dla danej pacjentki. 

Ekspertka: lek. med. Aleksandra Saletra-Bielińska

Lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Bierze udział w badaniach naukowych dotyczących ciąż wielopłodowych. Uwielbia swoją pracę i kontakt z ludźmi. Niepoprawna optymistka. Szczęśliwa mama, żona i właścicielka beagle’a. Jej pasją są podróże – nie potrafi usiedzieć w miejscu. Uwielbia planować i organizować.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: www.aureaclinic.pl;
Instagram: https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/Aurea-Clinic-100105968685959/
Dr Aleksandra Saletra-Bielińska przyjmuje w Aurea Clinic, w miejscu gdzie pasję do medycyny łączymy z empatią w trosce o kobietę. 

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.