Wpływ diety na nastrój
Czy wiesz, że prawidłowo zbilansowana dieta może korzystnie wpływać na twój nastrój?
Jednym ze składników, o których podaż warto zadbać jest tryptofan. To aminokwas, z którego w naszym organizmie powstaje serotonina czyli tzw. „hormon szczęścia”. Tryptofan znajdziesz w produktach białkowych, jednak – wbrew pozorom – spożywanie ich w dużych ilościach nie sprawi, że synteza serotoniny będzie efektywniejsza. Kiedy spożywasz białko, twój organizm w procesie trawienia rozkłada je na różne aminokwasy, które konkurują z tryptofanem o przedostanie się do mózgu. W rezultacie po posiłku bogatym w białka, do twojego mózgu trafia mniej tryptofanu.
Jak zatem zwiększyć jego dostępność? Tryptofan najlepiej przyswaja się w towarzystwie węglowodanów, wśród których jako dobre źródła wymienia się kasze, razowe pieczywo (i inne produkty pełnoziarniste) czy owoce. Dzięki nim twoje ciało syntetyzuje insulinę, która usprawnia transport aminokwasów do mięśni, umożliwiając tryptofanowi dotarcie do mózgu. Dobrej jakości węglowodany są zatem niezbędne jeśli zależy ci na prawidłowej syntezie serotoniny. Niech nie zabraknie ich na Twoim talerzu!
Jednak to nie wszystko. Dla prawidłowej przemiany tryptofanu w serotoninę niezbędne są także witaminy z grupy B (a konkretniej B6, B12 i B9). Znajdziesz je m.in. w mięsie, rybach, soi, ciemnozielonych warzywach liściastych.
Kolejnymi składnikami o pozytywnym wpływie na twój nastrój są witamina C i beta karoten, które dzięki zdolnościom antyoksydacyjnym pomagają walczyć z nadmiarem wolnych rodników. Ich dobrym źródłem są owoce i warzywa, dlatego każdego dnia warto uwzględnić zalecane 5 porcji tych produktów. Inną witaminą która również ma właściwości antyoksydacyjne jest witamina E. Tej szukaj w orzechach czy olejach roślinnych.
W Twojej diecie nie powinno też zabraknąć dobrych źródeł magnezu, który bierze udział w regulacji układu nerwowego. Niedobory magnezu mogą sprzyjać drażliwości, obniżeniu nastroju czy zwiększonej podatności na stres. Dlatego w swojej diecie uwzględnij produkty takie jak pestki dyni, kasze, orzechy, kakao.
Dbając o dobry nastrój, nie można pominąć też kwasów tłuszczowych omega-3! Pamiętasz jak pisałam o nich w artykule o wpływie diety na zdrowie mózgu? To bardzo ważny składnik zdrowej diety o niebagatelnym wpływie na twoje samopoczucie. Kwasy omega-3 to swoiste „stabilizatory nastroju”. Dlatego sięgaj regularnie po tłuste ryby morskie, siemię lniane, orzechy włoskie.
Warto zapobiegać też niedoborom selenu i żelaza, których niewystarczające spożycie może powodować obniżenie nastroju. Selen znajdziesz w rybach i orzechach brazylijskich. Źródłem żelaza jest natomiast mięso, jaja lub – w dietach wegetariańskich – pestki dyni, siemię lniane, rośliny strączkowe, natka pietruszki.
Mimo że w celu poprawienia sobie humoru wiele osób sięga po jedzenie tzw. rekreacyjne, z pewnością nie będzie to w dłuższej perspektywie wspierało dobrego samopoczucia. Fast-foody, duże ilości słodyczy, alkohol poprawiają nam nastrój zaledwie na chwilę. Chcąc zatroszczyć się o dobre samopoczucie długofalowo, warto opierać swoją dietę o warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, strączki, ryby, orzechy czy oleje roślinne.
Zbilansowana dieta pomoże nam uniknąć niedoborów ważnych dla naszego samopoczucia składników.
Ekspertka: Karolina Brzostek
Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS. Autorka książki „Zdrowe koktajle II” i współautorka książki „90 dni – Zaprojektuj swoje jutro”. Ekspert diet on-line BeDiet.pl oraz BeActiveTV. W pracy dietetyka stawia na racjonalne podejście do odżywiania i budowanie zdrowych nawyków żywieniowych zamiast stosowania restrykcyjnych diet.
Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/karolinabrzostek/