Przejdź do treści
Wsparcie dietetyczne w łysieniu poporodowym

Wsparcie dietetyczne w łysieniu poporodowym

Długość artykułu: 3 minuty

W ostatnim czasie znajdowałaś garści włosów na szczotce i masz wrażenie, że po urodzeniu dziecka straciłaś połowę włosów? To wina hormonalnych zmian, które zachodzą                             w organizmie kobiety podczas ciąży i które mogą prowadzić do wypadania włosów po porodzie. W czasie ciąży dochodzi do wzrostu stężenia progesteronu, co sprawia, że włosy są bardziej lśniące i mocne. Po porodzie, gdy poziom progesteronu wraca do normy, włosy mogą wypadać w dużo większej ilości niż zwykle. Jest to proces naturalny i na szczęście odwracalny, dlatego zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Fryzura powinna odzyskać swoją naturalną gęstość po kilku miesiącach, warto jednak ten proces wspomóc, zwłaszcza od środka 🙂

W jaki sposób wesprzeć odrastanie włosów?

Włosy, tak jak skóra i paznokcie są częścią układu integracyjnego, który pomaga chronić resztę ciała i utrzymać homeostazę. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, czyli naskórek,  składa się głównie z keratynocytów-komórek zawierających białko keratynę, które zatrzymuje wodę i wpływa na nawilżenie. Górna część naskórka składa się głównie z martwych keratynocytów. Włosy i paznokcie nie zawierają żadnych komórek, lecz składają się z białek, głównie z keratyny. Oczywiście oprócz roli funkcjonalnej, włosy, skóra i paznokcie pełnią również ważną rolę estetyczną.

Dlatego przede wszystkim (ale czego innego mogłabyś się spodziewać po części dietetycznej ;)) zadbaj o dietę! Włosy potrzebują odpowiednich składników odżywczych, aby mogły bez przeszkód rosnąć zdrowe i mocne.

Cysteina, lizyna, białka morskie (tj. składniki macierzy zewnątrzkomórkowej pochodzące od rekinów i mięczaków), procyjanidyny, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B, witamina D, pochodne witaminy E i cynk to składniki, które zostały przebadane pod kątem jakości włosów i działają wspierająco na odrastanie i grubość włosa.

Choć nie ma zbyt wielu badań nad działaniem składników odżywczych z ukierunkowaniem na paznokcie, to dieta dla włosów jak najbardziej powinna poprawić ich stan ponieważ są podobne pod względem budowy.

Zadbaj o to, aby Twoja dieta była bogata w warzywa, owoce, orzechy, nasiona roślin strączkowych. W rzadkich przypadkach pewne niedobory składników odżywczych mogą prowadzić do utraty włosów (zwłaszcza u osób wrażliwych), a jednym z przykładów jest anemia z niedoboru żelaza. Jeśli trudno jest uzyskać odpowiednie poziomy składników odżywczych wymienionych powyżej z diety, uzupełnianie ich za pomocą suplementacji może mieć wskazanie i powinno być skonsultowanie ze specjalistą. Należy zaznaczyć, że jeśli wypadanie włosów po ciąży jest bardzo nasilone lub jeśli masz inne niepokojące objawy, takie jak swędzenie skóry głowy lub łuszczenie, także koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

A na koniec, mały tip – zrelaksuj się! Stres także może prowadzić do wypadania włosów, dlatego ważne jest, aby znaleźć skuteczne sposoby na radzenie sobie z nim. Możesz spróbować medytacji, jogi lub innych form relaksu, takich jak czytanie książek czy spacer. Wybierz to, co lubisz:)

Ekspertka: Adrianna Frelich

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku dietetyka. W swojej pracy ma jeden cel: pomagać ludziom w osiąganiu długoterminowych celów dotyczących odżywiania i zmiany stylu życia. W trakcie edukacji żywieniowej zwraca dużą uwagę na dotychczasowe przyzwyczajenia pacjentów, czy tradycje rodzinne. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi równać się z dużymi ograniczeniami, czy rezygnacją z życia towarzyskiego.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/adriannafrelich_dietetyk/

Dołącz do miliona osób,
które przeszły metamorfozę

Uzyskaj dostęp do ponad 200 treningów, uczestnicz w wyzwaniach, ćwicz według spersonalizowanego planu treningowego.