Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Większość kobiet miesiączkujących odczuwa dolegliwości związane ze zbliżaniem się menstruacji, jednak tylko u części z nich występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome – PMS) jest to zespół psychicznych i somatycznych objawów, które pojawiają się regularnie w drugiej fazie cyklu – lutealnej, czyli przed pojawieniem się krwawienia i ustępują samoistnie w pierwszych dniach krwawienia.
Nasilenie objawów PMS u każdej kobiety jest inne, a od zwykłych dolegliwości okołomenstruacyjnych zespół napięcia przedmiesiączkowego różni się dużą intensywnością objawów. Utrudniają one w znacznym stopniu lub wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, zaburzają relacje społeczne i towarzyskie oraz wpływają na aktywność zawodową kobiety.
Do objawów psychicznych PMS należy ospałość, zmęczenie, drażliwość, chwiejność nastroju z gniewnym nastawieniem do otoczenia, depresja, niska samoocena, nadmierny apetyt, obniżone libido i zaburzenia koncentracji. Wśród objawów somatycznych wymienia się tkliwość piersi, wzdęcia, trądzik, łojotok, bóle i zawroty głowy oraz wymioty. Szacuje się, że dolegliwości związane z PMS dotykają aż 40% kobiet, a ok 5% doświadcza ciężkich objawów tego zespołu.
Jeśli obserwujesz u siebie dokuczliwe objawy PMS warto zgłosić się na wizytę do ginekologa, który dobierze indywidualnie odpowiednie postępowanie diagnostyczne i lecznicze.
Jak sobie z nim radzić?
Jedną z metod leczenia jest zmiana stylu życia – wdrożenie do swojego planu tygodnia regularnej aktywności fizycznej – co najmniej 30 minut dziennie kilka razy w tygodniu znacząco poprawia przebieg zaburzenia i łagodzi objawy. Prawidłowa, zbilansowana dieta, rezygnacja z używek (kawy, papierosów, alkoholu) oraz uregulowanie cyklu snu są kolejnymi elementami stylu życia, o których nie należy zapominać.
Warto wspomnieć o medycynie naturalnej, olej z wiesiołka jest preparatem dobrze wpływającym na objawy związane z tkliwością i bolesnością piersi. Produkty lecznicze z ekstraktem z owoców niepokalanka zwyczajnego (Vitex agnus-castus L. fructus) także mogą łagodzić objawy zespołu PMS. Pomocna może okazać się suplementacja witaminami i minerałami: szczególne znaczenie lecznicze ma spożywanie witaminy D oraz wapnia i magnezu.
Dodatkowo, zaleca się zastosowanie psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
W razie braku skuteczności tych metod stosuje się farmakoterapię obejmującą dwuskładnikową tabletkę antykoncepcyjną – która to metoda wydaje się być szczególnie odpowiednia dla pacjentek, którym zależy również na działaniu zapobiegającym zajściu w ciążę, oraz leczenie lekami przeciwdepresyjnymi w małych dawkach z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.
Materiał przygotowała: Dr Agata Fleming
Doświadczenie zawodowe w dziedzinie położnictwa i ginekologii zdobyła w Instytucie „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi oraz w I Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii WUM, Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej. Nieustannie poszerza swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną. Bierze udział w licznych szkoleniach i kursach krajowych oraz zagranicznych rozwijających umiejętności i wiedzę. Podczas procesu leczenia bardzo ważne jest dla niej indywidualne i holistyczne podejście do pacjentek i ich problemów zdrowotnych.
Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/agatafleming/ https://www.instagram.com/aureaclinic.pl/