Kult idealnej sylwetki nie prześladuje tylko młodych kobiet nie myślących jeszcze o założeniu rodziny, a tym bardziej o jej powiększeniu. Świat social media, celebrytów i innych mediów spowodował, że szaleństwo pogodni za idealną sylwetką opanował też grupę kobiet w ciąży. Często osoby medialne tuż po porodzie chwalą się zdjęciami figury nienaruszonej wręcz przez ciążę. Część kobiet tak bardzo boi się nadmiernych kilogramów po ciąży, że narzuca sobie presję sprostania współczesnemu kanonowi piękna. Ma to oczywiście wpływ na powstanie zaburzeń natury psychicznej, do których zaliczamy anoreksję, bulimię, czy kompulsywne objadanie się.

Pregoreksja to nic innego jak anoreksja w ciąży, czyli przejawia się celowym ograniczeniem podaży energetycznej oraz zwiększoną aktywnością fizyczną w celu ograniczenia przyrostu masy ciała lub nawet jej utraty. Długotrwały niedostatek składników odżywczych może zdecydowanie doprowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych u dziecka, niedokrwistości, czy odwapnienia kości u mamy i dziecka. Wszelkie zaburzenia odżywiania trzeba traktować bardzo poważnie, a w szczególności w trakcie ciąży.

Pamiętaj, że przyrost masy ciała jest procesem naturalnym w ciąży. Generalnie kobieta w ciąży nie powinna przytyć więcej niż 12-16 kilogramów. Przyrost masy ciała w ciągu pierwszych 16 tygodni ciąży nie powinien być większy niż 2 kg, zaś potem w każdy kolejny tydzień aż do rozwiązania, nie powinno to być więcej niż 0,5 kg. Dodatkowe kilogramy w trakcie ciąży to nie jest sama tkanka tłuszczowa. Na przyrost masy ciała pod koniec ciąży składa się: ok. 3,5 kg masa ciała dziecka, ok. 1–1,5 kg macica, ok. 1‒2 kg piersi, ok. 1‒1,5 kg płyn owodniowy, ok. 0,5‒1 kg łożysko, ok. 1,5‒2 kg krew i dodatkowe płyny, ok. 2–4 kg dodatkowa tkanka tłuszczowa

Istnieje wiele możliwości, aby zapobiec nadmiernemu przyrostowi masy ciała w ciąży. Możesz udać się do specjalisty dietetyka, aby ten pomógł Ci ułożyć tak jadłospis, abyś przytyła tylko tyle, ile jest konieczne dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz Twojego stanu zdrowia. Nie myśl ciągle o tym „jak szybko wrócę to formy?”, „jak długo będą mi ciążyły te dodatkowe kilogramy?”,”kiedy mogę zacząć chodzić na treningi?”. Pamiętaj każdy organizm jest inny! Nie porównuj się do innych kobiet, które błyskawicznie wracają do formy po ciąży. Każde ciało jest inne i wymaga innych działań.  Zaakceptuj to, że Twoje ciało się zmienia. Na niektóre kwestie możesz nie mieć wpływu, a dodatkowy stres również nie wpłynie pozytywnie na przebieg ciąży. Staraj się odżywiać zdrowo, być aktywna oraz uprawiać sport, jeżeli nie ma przeciwwskazań medycznych. Dzięki temu możesz być pewna, że robisz wszystko co w Twojej mocy, aby być w jak najlepszej formie dla siebie i dziecka.


Ekspertka: Adrianna Frelich

Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny na kierunku dietetyka. W swojej pracy ma jeden cel: pomagać ludziom w osiąganiu długoterminowych celów dotyczących odżywiania i zmiany stylu życia. W trakcie edukacji żywieniowej zwraca dużą uwagę na dotychczasowe przyzwyczajenia pacjentów, czy tradycje rodzinne. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi równać się z dużymi ograniczeniami, czy rezygnacją z życia towarzyskiego.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/adriannafrelich_dietetyk/

BeActiveTV również w sklepach: