Jedną z bardzo pomocnych strategii w kontrolowaniu masy ciała jest wybieranie produktów o właściwościach sycących. Do takich produktów należą między innymi orzechy.

W 2022 roku przeprowadzono badanie, w którym pod lupę wzięto wpływ spożywania migdałów na hormony regulujące apetyt oraz uczucie sytości.

W porównaniu z wysokowęglowodanowymi przekąskami, spożycie garści (30-50g) migdałów skutkowało ograniczeniem kaloryczności następującego po nich posiłku o ok. 70 kcal.

Pomimo że nie wykazano znaczących różnic w subiektywnym odczuwaniu sytości, w organizmach badanych, którzy zjedli orzechy odnotowano zmiany hormonalne, które mogą jej sprzyjać, a tym samym doprowadzić do mniejszego spożycia kalorii. 

70 kcal niektórym może wydawać się nieistotnym szczegółem, zwróć jednak uwagę, że w skali roku jest to już około 25,5 tys. kalorii co może przełożyć się nawet na 3 kg twojej masy ciała. Zjadanie garści migdałów dziennie długoterminowo może zatem sprzyjać utracie kilogramów. 

W innych badaniach również wykazano, że orzechy pomimo wysokiej gęstości energetycznej (czyli dostarczania sporej ilości kalorii w małej objętości), nie prowadzą do gromadzenia tkanki tłuszczowej tak jak wynikałoby to z ich kaloryczności.

Na uwagę zasługuje też fakt, że migdały to przy okazji dobre źródło białka, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E czy składników mineralnych jak wapń, potas czy magnez. Jak widać, nawet dość kaloryczne produkty jakimi są orzechy mogą być sprzymierzeńcem odchudzania. Warto zatem włączyć do diety garść migdałów dziennie. Nie tylko dla lepszej kontroli masy ciała, ale również dla cennych składników, których dostarczają.


Ekspertka: Karolina Brzostek

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS. Autorka książki „Zdrowe koktajle II” i współautorka książki „90 dni – Zaprojektuj swoje jutro”. Ekspert diet on-line BeDiet.pl oraz BeActiveTV. W pracy dietetyka stawia na racjonalne podejście do odżywiania i budowanie zdrowych nawyków żywieniowych zamiast stosowania restrykcyjnych diet.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/karolinabrzostek/

BeActiveTV również w sklepach: