Od razu trzeba powiedzieć, że jak dieta jest tak samo „dobra” czy „zła” dla nas – tak samo będzie „dobra” czy „zła” dla naszych mikroorganizmów jelitowych. Zdrowy człowiek, prowadzący zdrowy tryb życia ma także „zdrowy” mikrobiom. Co to oznacza? Dużą różnorodność.

Pamiętaj, że  przewlekłe stosowanie leków, ale też przewlekłe stosowanie wysoko przetworzonej diety prowadzi do niszczenia RÓŻNORODNOŚCI mikroorganizmów w jelitach.

Pamiętajcie, w jelitach mamy mnóstwo gatunków bakterii, grzybów, wirusów, bakteriofagów – wszystkie są nam potrzebne dla zdrowia

W jelicie grubym występuje około 160 do 500 różnych gatunków bakterii o  bardzo szerokim zakresie  „obowiązków”. 

Pamiętajcie, że dobrze odżywiony mikrobiom jelitowy będzie dla nas ciężko „pracował”, produkując  antyzapalne cząstki  jak krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, witaminy, aminokwasy czy … neurotransmitery. 

Jak więc powinniśmy wykarmić nasz mikrobiom, by prawidłowo funkcjonował?

Postaw na dietę jak najmniej przetworzoną a za to zawierającą dużo „zieleniny”. W warzywach owocach, ziarnach znajduje się błonnik i związki polifenolowe – a one są podstawą funkcjonowania bakterii komensalnych  (najlepszych dla naszego zdrowia). 

Żeby pokazać Wam jak prosty może być schemat żywienia, dorzucam piramidę żywienia dla mikrobioty. Jak dobrze się przyjrzycie to zobaczycie, że jest …identyczna do piramidy diety najlepszej dla człowieka – czyli diety śródziemnomorskiej!

Bo to co dobre dla nas będzie fantastyczne dla naszych mikro „przyjaciół” w jelitach.

Spójrz jak powinna wyglądać piramida dla twoich mikrobów. 

Piramidę czytamy w ten sposób, że najwięcej w diecie powinno być tych produktów które muszą być spożywane najczęściej.

 I tak  – u podstawy piramidy jest woda, która  powinna być spożywana codziennie w dużych ilościach (co najmniej 1,5 l dziennie). 

W drugiej kolejności po wodzie – idą  owoce, warzywa i pełne ziarna – one  powinny być spożywane codziennie w każdym posiłku. 

Wspinając się dalej, znajdujemy zioła, oliwę z oliwek extra virgin i produkty mleczne, które powinny być spożywane codziennie. 

Wyżej znajdują się znajdziemy produkty zwierzęce (ryby, jaja i mięso) oraz białka z warzyw, których spożywanie powinno odbywać się naprzemiennie i co tydzień.

A  na szczycie piramidy znajdują się przetworzone mięsa i słodycze, których spożycie powinno być ograniczone.

Tego się trzymaj – a zdrowie Twoje i twoich mikroorganizmów zapewnione!

Rysunek na podstawie: Biomed Pap Med Fac Univ Palacky Olomouc Czech Repub. 2016 Dec; 160(4):461-466.

BeActiveTV również w sklepach: