Zespół policystycznych jajników (PCOS, z ang. Polycystic Ovary Syndrome) jest coraz częściej spotykanym schorzeniem, które występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się obecnością wielu małych torbieli zlokalizowanych na jajnikach i zaburzonym funkcjonowaniem hormonów płciowych.

Te dysfunkcje powodują zaburzenia miesiączkowania oraz nasilenie produkcji męskich hormonów (androgenów) i pojawienie się związanych z tym objawów jak nadmierne owłosienie czy trądzik. Choroba ta może prowadzić do trudności z zajściem w ciążę, a także do rozwoju chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2 i otyłość. PCOS często występuje też w duecie z insulinnopornością.

Po rozpoznaniu PCOS ważne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, aby nie doprowadzić do przykrych komplikacji, dlatego nie bagatelizuj z pozoru niespecyficznych objawów jak problemy z cerą, zmęczenie czy wyrastanie włosków w miejscach typowych dla mężczyzn.

Poza leczeniem farmakologicznym, aktywnością fizyczną i zdrową dietą bardzo ciekawym i szokująco skutecznym składnikiem jest inozytol. To substancją należąca do grupy polisacharydów, która występuje naturalnie w organizmie pełniąc istotną rolę w metabolizmie glukozy oraz lipidów. Badania nad działaniem inozytolu w leczeniu PCOS wykazują, że może bardzo pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego, obniżeniu poziomu androgenów oraz zmniejszeniu masy ciała.

W jednym z badań przeprowadzonym na grupie kobiet z PCOS stwierdzono, że suplementacja inozytolem prowadziła do zwiększenia częstotliwości miesiączek, zmniejszenia poziomu androgenów oraz zmniejszenia masy ciała i obwodu brzucha. Inne badania wykazały również pozytywny wpływ inozytolu na parametry metaboliczne u pacjentek z PCOS, takie jak poziom cukru we krwi i poziom lipidów.

Niektóre badania sugerują również, że inozytol może być skuteczny w poprawie płodności u kobiet z PCOS. W jednym z badań stwierdzono, że suplementacja inozytolu przez 6 miesięcy prowadziła do zwiększenia liczby jajeczek w jajnikach oraz do poprawy parametrów jakościowych nasienia u mężczyzn.

Inozytol może pomóc złagodzić objawy PCOS, takie jak trądzik i nadmierne owłosienie, a także pomóc w uregulowaniu cyklu miesiączkowego i poprawie płodności, przy której mówi się o tzw. “spontanicznym zajściu w ciążę”. Może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, co sprzyja obniżeniu ryzyka rozwoju chorób serca i cukrzycy.

Należy jednak pamiętać, że inozytol jest tylko jednym ze składników leczenia PCOS i nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu. Jest dostępny w postaci suplementu diety w formie białego, słodkawego proszku i powinien być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.

Ekspertka: Katarzyna Toutounchi

Absolwentka dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej praca magisterska dotycząca żywienia w zespole bolesnych menstruacji została opublikowana w naukowym magazynie Medical Science Pulse. Jest zwolenniczką zasady 80/20, stawia na wiedzę popartą nauką i stale poszukuje prostych rozwiązań.
W pracy stoi murem za kobietami, ich zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W wolnym czasie lubi eksperymentować z bardziej odżywczymi wersjami słodkości i fast food.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/lifestylescientist/

BeActiveTV również w sklepach: