Wakacje się skończyły, a wraz z nimi czas urlopów i letniego wypoczynku. Ich miejsce zastąpiły dobrze znane obowiązki, praca i wieczny pośpiech. W tym codziennym zabieganiu zastanawiasz się, jak znaleźć czas na trening? Spokojnie! Nie jesteś z tym problemem sama! Poznaj sprawdzone sposoby, które pomogą Ci regularnie stawać na macie i zaprosić do swojego życia aktywność fizyczną.

Jak znaleźć czas na trening?

Na pierwszy rzut oka może faktycznie wydawać się, że absolutnie nie masz gdzie wcisnąć (nawet krótkiego) treningu. Ale… czy jesteś tego pewna? Żeby była jasność – absolutnie nie kwestionujemy tego, że masz dużo obowiązków i zdajemy sobie sprawę, że zarządzanie czasem nie jest takie proste. Chcemy pokazać Ci jednak, że nawet w najbardziej zabieganym dniu możesz wygospodarować czas na trening. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które Ci w tym pomogą.

1. Wpisz trening w kalendarz

czas na trening

Kluczem do efektywnego zarządzania czasem jest planowanie swojego dnia z wyprzedzeniem. Dlatego dopilnuj tego, by w swoim kalendarzu wpisywać czas, który masz zamiar poświęcić na aktywność. Ten ze Sklepu Bebio sprawdzi się w tej roli znakomicie. Niech to będzie Twój priorytet na równi z obowiązkami w pracy i sprawami rodzinnymi. Pamiętaj też, że nie chodzi tutaj o wielogodzinne ćwiczenia. Aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie wystarczy już 20-30 minut treningu 3-4 razy w tygodniu. 

2. Miej realne oczekiwania

Kluczem do regularnej aktywności jest dopasowanie jej długości oraz intensywności do swojego planu dnia. Jeśli pracujesz na pełen etat, to bardzo długie treningi w ciągu tygodnia nie będą najlepszym pomysłem. Wtedy warto postawić na ćwiczenia, które są krótkie, ale bardzo efektywne. Na BeActiveTV znajdziesz programy, które trwają zaledwie 20-30 minut i idealnie wpasują się nawet w najbardziej napięty harmonogram. 

3. Odpuść postawę „wszystko albo nic”

czas na trening

Z powodu natłoku obowiązków nie dałaś radę wskoczyć na matę? Nic straconego. Pójdź na wieczorny spacer albo zafunduj sobie porządną sesję rozciągania lub jogi. Pamiętaj, że nawet 10-15 minut jakiejkolwiek aktywności jest lepsze, niż przeleżenie tego czasu na kanapie. Dlatego bądź kreatywna i nie zrażaj się, jeśli coś pokrzyżuje Ci plany.

4. Namierz rozpraszacze

Kolejny post, kolejny odcinek serialu kolejny śmieszny filmik… Tego typu rozpraszacze potrafią zająć Cię na tyle skutecznie, że czas na trening faktycznie się kurczy. Dlatego kluczem do skutecznego zarządzania czasem jest poświęcenie jednego dnia na obserwowanie swoich nawyków. W tym celu notuj np., jak długo siedzisz z telefonem w ręku lub przed telewizorem. Pozwoli Ci to realnie ocenić, ile faktycznie masz wolnego czasu w ciągu dnia i jaką jego część możesz poświęcić na ćwiczenia. 

5. Zaproś bliskich do aktywności

czas na trening

Masz przyjaciółkę, która również nie wie, jak znaleźć czas na trening? Zaproś ją do wspólnych ćwiczeń! Dzięki temu będziecie mogły się nawzajem mobilizować do aktywności – zarówno tej na zewnątrz, jak i w domu! To także idealne koło ratunkowe w przypadku braku motywacji. W końcu nic tak nie podnosi na duchu jak wsparcie od bliskiej osoby w podobnej sytuacji.

6. Wstawaj… wcześniej!

Nie masz czasu na trening w ciągu dnia? Zrób go z samego rana! Tym bardziej, że w tym celu nie musisz zrywać się skoro świt. Wystarczy, że nastawisz budzik 30 minut wcześniej, by zyskany w ten sposób czas przeznaczyć na ćwiczenia. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie porcję ruchu, lecz także solidny zastrzyk endorfin i dobrego humoru.

7. Rób to, co lubisz!

czas na trening

Rower? Pływanie? Bieganie? A może coś jeszcze innego? Pamiętaj, że aktywność fizyczna powinna przede wszystkim sprawiać Ci radość. Dlatego śmiało testuj nowe rzeczy i odkrywaj nowe sporty. Kto wie, może przy okazji dbania o formę odkryjesz pasję, która pochłonie Cię bez reszty?

8. Pielęgnuj self-love

Self-care i self-love to klucz do dbania o ciało i umysł. Kiedy kochasz siebie, to chcesz dla siebie jak najlepiej oraz uczysz się rozpoznawać i szanować swoje potrzeby. Dzięki temu zaczynasz traktować siebie jak najbliższą przyjaciółkę, którą wspierasz w drodze do wymarzonego celu i lepszego samopoczucia. Takie podejście sprawia, że łatwiej Ci zmobilizować się do treningu i znaleźć czas na regularne ćwiczenia. Uwierz nam – to działa!

9. Zadbaj o odpoczynek

czas na trening

Nie samymi treningami żyje człowiek. Równie ważny jest odpoczynek po ćwiczeniach, dzięki któremu ciało (i umysł!) mają okazję się odpowiednio zregenerować. Działając w ten sposób nie tylko unikniesz kontuzji i urazów, lecz także zapobiegniesz wypaleniu i przemęczeniu. W zadbaniu o równowagę między treningami a odpoczynkiem nieocenione są relaksacje prowadzone, które pozwalają zmniejszyć stres i pozbyć się niepotrzebnych napięć. 

Zyskaj wsparcie w zarządzaniu czasem

A jeśli czujesz, że w drodze do regularnej aktywności przyda Ci się wsparcie, to znajdziesz je podczas wrześniowego wyzwania „90 dni. Zaprojektuj swoje jutro”! Z jego pomocą dowiesz się jak dbać o ciało oraz umysł i co robić, by zaprosić do swojego życia więcej self-love. Czekają tu na Ciebie m.in plany treningowe i potężna porcja motywacji oraz dobrej energii. Przed Tobą absolutnie fantastyczna 3-miesięczna przygoda, która pomoże Ci osiągnąć wymarzone cele w Twoim własnym tempie. Dołącz do wyzwania już teraz i zawalcz o lepszą wersję siebie z Ewą Chodakowską!

BeActiveTV również w sklepach: