Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów spożywanych na całym świecie. Ma wiele zalet: poprawia koncentrację, znosi uczucie zmęczenia, ponadto wykazano, że korzystnie wpływa na zdrowie. Jednak pomimo tych wszystkich korzystnych cech, jej spożywanie może mieć również niekoniecznie pożądane efekty uboczne, w tym działanie przeczyszczające.

Badania w tym zakresie są niejednoznaczne, jednak wiele osób zauważa związek pomiędzy kawą a potrzebą skorzystania z toalety. Co ciekawe, częściej tyczy się to kobiet niż mężczyzn.

Jak wytłumaczyć to zjawisko? 

Istnieje na ten temat kilka teorii. Jednym z czynników wyzwalających potrzebę skorzystania z toalety po kawie wydaje się być zawarta w niej kofeina. Stymuluje ona produkcję kwasu żołądkowego i aktywność jelit, powodując szybsze przemieszczanie się treści pokarmowej, a to zwiększa chęć wypróżnienia.

Zauważono jednak, że kawa bezkofeinowa również może prowadzić do większej aktywności jelit! Z tego względu pod uwagę bierze się również zawarty w kawie kwas chlorogenowy. Jest to związek, który również może stymulować produkcję kwasu żołądkowego. Kolejnym czynnikiem mogą być hormony, które po spożyciu kawy uwalniają się w naszym organizmie: gastryna i cholecystokinina. Zarówno pierwszy jak i drugi pobudzają aktywność jelit.

Są również inne – nie związane z samą kawą – powody, dla których niektórzy z nas reagują na nią wizytą w toalecie. 

Jednym z nich może być dodawane do niej mleko. U osób z nietolerancją laktozy (dotyczy to około 20-37% osób dorosłych w Polsce), po spożyciu mleka (które laktozę zawiera) może dojść do  wzdęć, skurczów żołądka czy biegunki. Jeśli masz nietolerancję laktozy, taka reakcja jelit na kawę z mlekiem jest zatem jak najbardziej uzasadniona. Inne dodatki takie jak ksylitol czy erytrytol (zamienniki cukru) w zbyt dużych ilościach również mogą wywołać efekt przeczyszczający.

Potrzebę wypróżnienia się po kawie można tłumaczyć też… zbiegiem okoliczności! Mówiąc dokładniej może być to związane z rytmem okołodobowym. Rano nasze jelita są bardziej aktywne. Zatem jeśli po kawę sięgasz rano, wizyta w toalecie o tej porze dnia może być całkowitym przypadkiem 😉

Wpływ kawy na aktywność naszych jelit to temat nie do końca poznany i wymaga przeprowadzenia większej ilości badań. Z jednej strony dla niektórych osób efekty po jej spożyciu mogą być kłopotliwe, z drugiej pobudzenie aktywności jelit może sprzyjać regularności wypróżnień, a tym samym zdrowiu. Inni natomiast nie odnotują żadnego efektu. Z tego powodu, warto obserwować swój organizm i indywidualnie ustalić, czy picie kawy nam służy.


Ekspertka: Karolina Brzostek

Absolwentka dietetyki na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i psychodietetyki na Uniwersytecie SWPS. Autorka książki „Zdrowe koktajle II” i współautorka książki „90 dni – Zaprojektuj swoje jutro”. Ekspert diet on-line BeDiet.pl oraz BeActiveTV. W pracy dietetyka stawia na racjonalne podejście do odżywiania i budowanie zdrowych nawyków żywieniowych zamiast stosowania restrykcyjnych diet.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:

Instagram: https://www.instagram.com/karolinabrzostek/

BeActiveTV również w sklepach: