Kontakt z naturą
Pewnie wiele razy już słyszałaś, że kontakt z naturą jest potrzebny, ważny i dobrze na nas działa. Ale jeśli potrzebujesz dodatkowej zachęty, żeby znaleźć czas na spacer w parku, po lesie czy okolicznych łąkach, mam dziś dla Ciebie kilka faktów dotyczących wpływu przyrody na nasze zdrowie psychiczne.
Spędzanie czasu na łonie natury jest jak balsam dla naszego mózgu – poprawia bowiem nasze zdolności poznawcze! Badania naukowe udowodniły na przykład, że zieleń w pobliżu szkół przyczyniała się do lepszego rozwoju umiejętności samokontroli u dzieci. Natomiast dorośli mieszkający w pobliżu zielonych obszarów doświadczali poprawy pamięci roboczej (czyli tej, która pozwala nam przetwarzać pewną ilość informacji na bieżąco, np. żeby policzyć coś w pamięci czy powtórzyć na głos usłyszany przed chwilą ciąg liczb czy słów), elastyczności poznawczej (obejmującej takie cechy, jak wyobraźnia, kreatywność, empatia i ciekawość, zwiększające zdolność uczenia się i adaptacji do zmian) oraz koncentracji (źródło: Schertz, K.E. i Berman, M.G., Understanding Nature and Its Cognitive Benefits, Current Directions in Psychological Science, t. 28, nr 5, 2019.).
Z kolei inne badanie wykazało, że nawet same odgłosy natury mogą działać regenerująco! Uczestnicy badania słuchający dźwięków przyrody, takich jak cykanie świerszczy czy szum fal, poradzili sobie lepiej z wykonaniem trudnych testów poznawczych (wymagających dużego wysiłku umysłowego) niż Ci, którzy słuchali dźwięków miasta – ruchu ulicznego czy odgłosu wnętrza kawiarni. (źródło: Van Hedger, S.C. i in., Of cricket chirps and car horns: The effect of nature sounds on cognitive performance, Psychonomic Bulletin & Review, t. 26, nr 2, 2019.).
Kontakt z naturą poprawia też nastrój i zwiększa poczucie szczęścia. Dr Gregory Bratman wraz ze współpracownikami przeprowadzili przegląd badań, z którego wynika, że kontakt z przyrodą wiąże się ze wzrostem poczucia szczęścia, dobrego samopoczucia i nastroju, pozytywnych interakcji społecznych oraz poczucia sensu i celu życia, a także ze zmniejszeniem cierpienia psychicznego (źródło: Bratman, G.N. i in., Nature and mental health: An ecosystem service perspective, Science Advances, t.. 5, nr 7, 2019.).
Ile czasu w przyrodzie potrzeba, żeby odczuć jej pozytywne działanie? Badania sugerują, że potrzeba na to minimum 120 minut tygodniowo – może być to czas spędzony na łonie natury jednorazowo, jak również rozłożony w czasie. Naukowcy sprawdzili również, że każdy rodzaj przyrody (czy to zieleń roślin, czy błękit wody) działa na nas kojąco i przynosi nam wymienione wyżej korzyści.
Autorka: Marta Mizera
Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.
Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/