Jak wiadomo, słowo „cukier” odnosi się do białych kryształów sacharozy, która jest dwucukrem – składa się z glukozy i fruktozy. Niestety za jej słodkim smakiem kryje się nie tylko wysoka gęstość energetyczna, która sprzyja nadwadze i otyłości, ale też szkodliwość dla zębów.

Cukier jest ulubioną pożywką bakterii, co zwłaszcza w jamie ustnej sprzyja ich wzrostowi i spustoszeniu, jakie sieją, prowadząc do bolesnych ubytków i próchnicy. Szczególnie wysokie ryzyko wiąże się z piciem słodkich napojów, ponieważ zwykle popijanie soku czy piwa trwa stosunkowo długo, a niektórzy sączą słodzone napoje nawet przez cały dzień. W taki sposób narażają się na dolegliwości i dość kosztowne, lecz nieuniknione wizyty u dentysty.

Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba całkowicie zrezygnować z cukru. Wedle zasady 80/20 niewielki procent diety mogą stanowić tzw. produkty rekreacyjne spożywane dla przyjemności. Warto jednak znacznie zmniejszyć ilość cukru w diecie, a po spożyciu tradycyjnego deseru umyć zęby (po wypiciu soku czy kwaskowym deserze lepiej odczekać minimum pół godziny). Na szczęście istnieje wiele zamienników cukru, które zaspokoją apetyt na słodkości, a oszczędzą zęby.

Z pomocą przyjdzie właśnie ksylitol!

Ksylitol to naturalny słodzik pozyskiwany m.in. z kory brzozy, który w przeciwieństwie do białego cukru korzystnie wpływa na zdrowie zębów. Dostarcza niewiele kalorii, bo aż o połowę mniej niż cukier. Wzmacnia proces mineralizacji szkliwa i jego nawodnienie poprzez nasilenie produkcji śliny. Nie sprzyja rozwojowi patogennych bakterii w jamie ustnej. Zamiana białego cukru na ksylitol może okazać się niezwykle pomocna w dbaniu o zdrowe zęby, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w przypadku dzieci. Jeśli jesteś mamą/tatą, zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej swojego dziecka. Mleczne zęby są o wiele mniej odporne na próchnicę niż zęby stałe i oprócz szczotkowania zębów warto ograniczyć jedzenie słodyczy, przygotowując domowe smakołyki. Możesz też wybierać produkty z dodatkiem ksylitolu zamiast cukru, które są coraz łatwiej dostępne, np. gumy do żucia.

Ekspertka: Katarzyna Toutounchi

Absolwentka dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej praca magisterska dotycząca żywienia w zespole bolesnych menstruacji została opublikowana w naukowym magazynie Medical Science Pulse. Jest zwolenniczką zasady 80/20, stawia na wiedzę popartą nauką i stale poszukuje prostych rozwiązań.
W pracy stoi murem za kobietami, ich zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W wolnym czasie lubi eksperymentować z bardziej odżywczymi wersjami słodkości i fast food.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/lifestylescientist/

BeActiveTV również w sklepach: