„Mężczyźni boją się silnych kobiet” – usłyszałam jakiś czas temu podczas towarzyskiego spotkania. – „Nasza siła to dla nich kastracja”.

Nie zgadzam się z tym tak bardzo, że aż postanowiłam napisać Ci o tym dziś artykuł. 

Wspomniana przeze mnie „kastracja” mężczyzn przez silne kobiety nie jest, oczywiście, naukowym terminem psychologicznym, ale często używa się go potocznie na określenie sytuacji, w której ktoś lub coś pozbawia mężczyznę jego męskości.

I tutaj wpadamy gładko i szybko w przestrzeń wypełnioną kulturowymi znaczeniami (najczęściej o patriarchalnym zabarwieniu) lub stereotypami. Męskość kojarzy się wtedy od razu z dużą siłą fizyczną, wytrwałością i odpornością na najsilniejsze nawet stresy czy emocje (z zewnątrz ma to wyglądać jak obojętność), przejmowanie inicjatywy, zdobywanie (kobiet, sukcesów, przedmiotów).

Stop! Nie chcemy iść tą drogą, prawda? Na szczęście żyjemy w XXI wieku w Europie i te skojarzenia zaczynają blednąć, a siła mężczyzn oraz kobiet przestaje być tak ściśle związana ze stereotypowymi rolami przypisanymi do płci.

Jedno jest jednak pewne i pozostaje, moim zdaniem, niezmienne: każdy człowiek, bez względu na płeć, chce być silny i chce, by tę siłę dostrzegali i podziwiali jego najbliżsi

A ta siła to zdolność do odważnego mierzenia się z tym, co przynosi życie, do realizowania swoich planów i marzeń oraz do rozwijania swojego indywidualnego potencjału. Co o tym myślisz? Zgadzasz się? 

Niestety, są w naszym życiu wydarzenia, sytuacje czy związki, które każdego z nas mogą „wykastrować”, czyli pozbawić wewnętrznej siły.

„Kastrujące” zachowania to:

  • ciągłe wyręczanie drugiej osoby w różnych rzeczach, tak jakby była słaba lub nieporadna
  • nadopiekuńczość przejawiająca się w inwazyjnej kontroli
  • pogardliwe traktowanie
  • krytykowanie
  • ignorowanie tego, co druga osoba mówi o swoich emocjach czy potrzebach

Kochana, jeśli masz ochotę poczytać więcej o pogardzie w związku – która jest „kastrująca” i może skutecznie i niezauważalnie podkopywać związek – zapraszam Cię do lektury mojego artykułu „Skąd się bierze pogarda w związku?”.

Autorka: Marta Mizera

Psycholożka, psychoterapeutka psychodynamiczna. Absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie SWPS oraz Studium Psychoterapii i Szkoły Psychoterapii Grupowej przy Laboratorium Psychoedukacji. Doświadczenie zdobywała pracując w Centrum Praw Kobiet, Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza (szpitalu tworkowskim) oraz prywatnych ośrodkach psychoterapii. Obecnie związana z Ośrodkiem ISTDP w Warszawie. Autorka kursów online, edukatorka. W swojej internetowej przestrzeni pomaga silnym kobietom budować życie pełne spokoju, lekkości i swobody.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Strona www: https://martamizera.pl/
Instagram: https://www.instagram.com/marta.mizera/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/mizeramarta/

BeActiveTV również w sklepach: