Niby każdy wie o jego istnieniu, ale szerokie działanie prozdrowotne tych niepozornych, brązowych nasionek jest stosunkowo mało znane. Siemię lniane znajduje się w absolutnej czołówce żywności funkcjonalnej i jest niezwykle ważnym elementem zbilansowanej i prozdrowotnej diety. Obfituje w błonnik, omega-3, lignany i witaminy z grupy B, dzięki którym działa przeciwzapalnie, usprawnia perystaltykę jelit, stosowane w leczeniu                      i profilaktyce zaparć, korzystnie wpływa na glikemię, wspiera kobiecą gospodarkę hormonalną, wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, zmniejsza utratę masy kostnej.

A do tego wszystkiego jak mało który fancy super food, jest łatwo dostępne i tanie. Takiego stosunku jakości do ceny nie zapewnia żaden suplement!

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do wprowadzenia tych niepozornych, a kryjących bogactwo składników nasion do diety. Zapraszam Cię do budowania nowego nawyku i już dziś włącz siemię lniane do swojego jadłospisu. Na podstawie badań – porcja, jaka powinna być spożywana to 20-30 g, czyli 2-3 łyżki nasion dziennie. Proponuję, aby zacząć od jednej łyżki i dalej sama zadecydujesz, czy chcesz zwiększać ilość. Możesz spożywać porcję siemienia jednorazowo lub ją podzielić. Istnieją przesłanki, że porcjowanie może być nawet bardziej korzystne dla osób z insulinoopornością dzięki poprawie glikemii.

Już po kilku dniach będziesz mogła obserwować, jak stany zapalne na skórze zaczną się szybciej goić, poprawi się trawienie, a skóra nabierze blasku. Osoby, które farbują włosy czy wykonują manicure hybrydowy będą mogły łatwo zaobserwować szybsze pojawianie się odrostów.

Jest parę kwestii, które należy mieć na uwadze:

  • Nie zapominaj o nawodnieniu. Siemię jest bogate w błonnik, który wiąże wodę, więc jeśli nie będziesz pić, możesz doprowadzić do zaparć. Spożywając dużo błonnika należy pić dużo płynów, pamiętaj!
  • Jeśli przyjmujesz leki, zachowaj co najmniej godzinę odstępu między ich przyjęciem, a spożyciem siemienia, aby nie zaburzać wchłaniania.
  • Siemię lniane zawiera także składniki antyodżywcze jak kwas fitynowy zmniejszający przyswajanie niektórych składników odżywczych, czy glikozydy cyjanogenne, które przy spożyte w nadmiarze mogą powodować zatrucie. Nadmiar jest tu słowem kluczem, ponieważ dobowa dawka do 50 g surowego siemienia lnianego jest całkowicie bezpieczna.

Jak przygotować siemię lniane, aby jak najlepiej skorzystać z jego potencjału?

Aby nowy nawyk przyniósł efekty, wybieraj pełnowartościowe nasiona, czyli takie, które nie zostały odtłuszczone i zmielone przed pakowaniem. Cenne składniki najlepiej się wchłoną, jeśli do posiłku dodasz zmielone siemię lniane lub przygotujesz z niego kisiel. Doskonale pasuje jako dodatek do owsianki, omletu, koktajlu oraz past warzywnych. Najlepiej mielić je na świeżo lub większą porcję raz w tygodniu i przechowywać w szczelnie zamkniętym, ciemnym opakowaniu w zacienionym miejscu lub lodówce.

Ekspertka: Katarzyna Toutounchi

Absolwentka dietetyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej praca magisterska dotycząca żywienia w zespole bolesnych menstruacji została opublikowana w naukowym magazynie Medical Science Pulse. Jest zwolenniczką zasady 80/20, stawia na wiedzę popartą nauką i stale poszukuje prostych rozwiązań.
W pracy stoi murem za kobietami, ich zdrowiem i dobrym samopoczuciem. W wolnym czasie lubi eksperymentować z bardziej odżywczymi wersjami słodkości i fast food.

Naszą ekspertkę znajdziesz tutaj:
Instagram: https://www.instagram.com/lifestylescientist/

BeActiveTV również w sklepach: