Stres, wieczne zabieganie, siedząca praca i mało aktywności fizycznej w codziennym życiu? Znasz to? Nie da się ukryć, że współczesny tryb życia fatalnie wpływa nie tylko na kondycję, i na inne aspekty zdrowia. Czasem trudno znaleźć przestrzeń na spacer, nie wspominając o treningach.

Czy oznacza to, że nic nie możemy zrobić i jesteśmy skazani na choroby cywilizacyjne i złe samopoczucie? Nic bardziej mylnego! Wciąż mamy wpływ na wybory, które kształtują naszą codzienność. Sprawdź, co możesz zrobić, by móc cieszyć się świetną formą na długie lata i zadbać o zdrowy tryb życia!

Współczesny styl życia, czyli jaki?

Rano szybka pobudka i kawa pita w pędzie. Na śniadanie przełknięta w pośpiechu słodka bułka lub opakowana w plastik kanapka. Długi i stresujący postój w korku tylko po to, by kolejne godziny spędzić siedząc przed komputerem, a w międzyczasie przegryźć jakiś fast food. Powrót z pracy, odgrzewane jedzenie i brak sił na cokolwiek. Brzmi znajomo? Niestety, współczesny tryb życia sprawia, że tak wygląda rzeczywistość bardzo wielu osób.

Bądź aktywna na co dzień

Przyczyny niezdrowego trybu życia

Dlaczego tak się dzieje? Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jeśli mieszkasz w mieście, to nie ominą Cię związane z tym korki oraz długie dojazdy. To one są najczęściej odpowiedzialne za stwierdzenia typu „nie mam czasu na ćwiczenia”, „nie mam kiedy gotować” i tak dalej… 

Wieczne zabieganie powoduje, że brak ruchu i przetworzona żywność stają się nieodłącznym elementem codzienności. Nie bez winy są nowe technologie. Nawet, kiedy już wstaniemy z biurowego krzesła, przesiadamy się przed ekran domowego laptopa lub telefonu komórkowego. W efekcie przez większość czasu ciało jest w bardzo nienaturalnej pozycji. Pozbawione aktywności staje się spięte, obolałe i pozbawione energii.

Nie należy zapominać o zgubnym wpływie niebieskiego światła monitorów, które zaburza rytm dnia i sen. To wszystko, w połączeniu z postępującym zanieczyszczeniem powietrza, tworzy prawdziwie wybuchową mieszanką, która jest dokładnym przeciwieństwem zdrowego stylu życia. Ma ona fatalny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, lecz przede  wszystkim – zdrowie. 

Skutki współczesnego trybu życia

Tak obciążony organizm zaczyna czuć się coraz gorzej i w efekcie chorować. Brak kondycji to pierwszy etap i przedsmak większych zmartwień. Niezdrowy tryb życia prowadzi do poważniejszych problemów, takich jak nadwaga i otyłość oraz związanych z nimi problemów z ciśnieniem oraz cukrzycą.

To także prosta droga do nabawienia się sporych problemów z kręgosłupem i całym aparatem ruchu. Kolejne w kolejce są choroby płuc i złe samopoczucie. Codzienny pęd i narastający stres może przyczyniać się do częstych spadków nastroju, a nawet do depresji. Zamknięci w czterech ścianach, z dala od tego, co daje nam radość i szczęście stajemy się coraz bardziej apatyczni i pozbawieni radości życia.

Jak wypracować zdrowy tryb życia?

Na szczęście Twoje życie nie musi tak wyglądać! Przy odrobinie wysiłku możesz znacznie poprawić jego komfort i jakość. I nie mówimy tutaj o żadnej rewolucji. Nie będziemy namawiać Cię, byś rzuciła wszystko i przeprowadziła się do leśnej głuszy, by uprawiać pomidory i wypasać owce.

Takie myślenie to też pewnego rodzaju pułapka, powoduje, że sporo osób sądzi, że zdrowy tryb życia to coś czasochłonnego i nieosiągalnego, a aktywność w codziennym życiu wymaga wielu poświęceń. Chcemy pokazać, że wręcz przeciwnie, a wielkie zmiany to suma małych kroków. Możesz zacząć już teraz ze wszystkimi swoimi zobowiązaniami, pracą i mieszkaniem.

Zdrowy tryb życia jest dla każdego

Jak zacząć żyć fit?

Co jest kluczem do fit życia? Zacznijmy od work-life balance. Pod tym pojęciem kryje się troska o zdrową równowagę między pracą, odpoczynkiem i rzeczami, które sprawiają Ci radość. Jak ją odnaleźć?

Nie masz czasu na ćwiczenia? Ustal priorytety

Zdrowy tryb życia jest dla Ciebie ważny? Pokaż to! Zacznij podchodzić do zobowiązań wobec siebie na równi z tymi, które masz wobec innych osób. Traktuj siebie priorytetowo, a wtedy inni ludzie także nauczą się respektować Twoje granice i czas, który chcesz poświęcić tylko sobie.

Pamiętaj – nic się nie zmieni, jeśli zawsze będziesz stawiać siebie na ostatnim miejscu.

Bądź ze sobą szczera

Zastanów się, dlaczego chcesz zmienić coś w swoim życiu i wprowadzić zdrowe zmiany w swojej codzienności. Zadaj sobie to pytanie na głos i szczerze na nie odpowiedz. Jeżeli będziesz chciała komuś zaimponować lub będziesz robić to pod przymusem, to niewiele z tego wyjdzie. Prawdziwa metamorfoza wymaga czasu i zaangażowania. Dlatego musisz być do niej przekonana. 

Twoja motywacja powinna pochodzić z wnętrza.

Zacznij planować

Dotyczy to zarówno aktywności w codziennym życiu, jak i przygotowywania zdrowych posiłków. Skuteczny trening trwa zazwyczaj tyle, ile odcinek ulubionego serialu. Z kolei ugotowanie pysznego jedzenia na cały dzień zajmuje niewiele więcej czasu. Z pewnością znajdziesz na to przestrzeń w swoim rozkładzie dnia.

Pamiętaj, by ten czas dla siebie wpisać w kalendarz.

Najlepiej złotym długopisem i z kilkoma wykrzyknikami.

Przygotuj plan awaryjny

Życie lubi zaskakiwać, więc warto mieć w zanadrzu plan awaryjny. Dlatego, gdy już określisz swój cel, to przygotuj się na jego realizację. Pomoże Ci w tym intencja implementacyjna.

Naucz się przewidywać niespodziewane wydarzenia i zaplanuj odpowiednie działania.

Na przykład w przypadku napadu głodu na mieście lub pogody, która nie sprzyja treningom.

Treningi dla zabieganych

Trudno wyobrazić sobie zdrowy tryb życia bez codziennej aktywności. To fantastyczne źródło endorfin i dobrego samopoczucia. Jeśli kiedykolwiek szeroko uśmiechałaś się do siebie po skończonych ćwiczeniach, to z pewnością wiesz, o czym mówimy. 

Myślisz jednak, że to czasochłonne i bardzo angażujące? Mamy dobrą wiadomość! Skuteczne ćwiczenia nie wymagają nawet wychodzenia z domu. Wszystko dzięki treningom online. Ich dostępność i wygoda sprawią, że aktywność w codziennym życiu przyjdzie Ci naturalnie!

Treningi online pomogą Ci żyć zdrowo

Jak ćwiczyć w domu?

Trenując w domu nie musisz martwić się, że smog lub pogoda pokrzyżują Ci plany. Do tego masz pełen komfort ćwiczenia kiedy i gdzie tylko chcesz. Z dala od ciekawskich spojrzeń, za to przy wsparciu profesjonalisty. By czerpać korzyści z tego wszystkiego wystarczą Ci tylko dostęp do internetu, wygodne ubrania i odpowiednio dobrane buty. Potem już tylko musisz wygospodarować zaledwie 30-40 minut i… tyle.

Na platformie treningowej BeActiveTV czekają na Ciebie programy o różnym stopniu intensywności i dopasowane do Twoich możliwości. Dzięki temu masz pewność, że zawsze znajdziesz coś dla siebie. Nie tracisz też czasu na dojazdy i wielokrotne przebieranie się. Czego chcieć więcej?

Dbając o zdrowie, dbasz o siebie

Zdrowy tryb życia jest najpiękniejszym z prezentów, który możesz sobie sprawić. Pamiętaj, że ciało masz tylko jedno. Dbając o nie i troszcząc się o jakość swojej codzienności zapraszasz do niej sprawność, świetny nastrój i ogrom mocy. Jako BeActiveTV chcemy Cię w tym wspierać! Jeśli chcesz jako pierwsza dowiadywać się o artykułach na blogu, to już teraz zapisz się do naszego newslettera.

BeActiveTV również w sklepach: