Podjęłaś wyzwanie? Po tygodniach solidnych treningów jesteś coraz bliżej celu, lub właśnie go osiągnęłaś? Gratulacje! Pamiętaj, że dążenie do lepszej wersji siebie jest pracą na całe życie. Dlatego kolejnym, nie mniej ważnym, etapem jest utrzymanie wymarzonych rezultatów i wytrwanie w zdrowych nawykach.

Myślisz, że bez wyzwania ciężko będzie ćwiczyć regularnie? Nie martw się, z pomocą przychodzi… psychologia, a konkretniej schemat tzw. etapów procesu zmiany. Dowiedz się na czym polega i jak może pomóc Ci w pełni korzystać z nowego fit życia!

Jak utrzymać motywację do ćwiczeń?

Wyzwania Ewy Chodakowskiej i BeActiveTV powstają po to, by pomóc Ci określić i osiągnąć wymarzone cele oraz przejść fit metamorfozę – zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. W wyzwaniu „90 dni. Zaprojektuj swoje jutro” przez trzy miesiące, 38 000 Fajterek poznawało i wdrażało wszystkie kluczowe elementy zdrowego stylu życia: regularne ćwiczenia, zbilansowaną dietę, naturalną pielęgnację, skuteczną motywację.

Liczba 90 dni nie jest przypadkowa. Każdy z nich to kolejny krok na drodze do zdrowszej i szczęśliwszej Ciebie. By wyzwanie było kompletne i łatwiejsze otrzymywałaś od nas plany treningów online i pyszne jadłospisy z praktyczną listą zakupów.

Taki zestaw to konkretna odpowiedź na pytanie „jak ćwiczyć regularnie” i „jak zdrowo i smacznie gotować”. Po zakończonym wyzwaniu pojawia się pytanie: co dalej?

Jak ćwiczyć regularnie (i nie wrócić do starych nawyków)?

Siła nawyków, zwłaszcza tych niezbyt zdrowych, potrafi być ogromna. Nie znaczy to jednak, że jesteś na nie skazana do końca życia. Wręcz przeciwnie! By dowiedzieć się, jak ćwiczyć regularnie i wytrwać w fit postanowieniach, warto przyjrzeć się schematowi etapów procesu zmiany.

Jego autorami są psychologowie: James Prochaska i Carlo DiClemente. Badali między innymi, co skłania ludzi do rzucenia szkodliwych nałogów, jak przebiega ten proces i co decyduje o tym, że kończy się sukcesem. Te badania doprowadziły do opracowania modelu działania, który stosuje się przy wdrażaniu różnego rodzaju zmian i postanowień. Na przykład takich jak rezygnacja z fast foodu, czy podjęcie regularnych treningów online.

Jakie są etapy zmiany?
Proces zmiany nawyków składa się z 6 etapów

Jakie są etapy procesu zmiany?

Czy rzucanie szkodliwego nałogu i wypracowywanie zdrowych nawyków to dwie zupełnie odrębne kwestie? W praktyce oba te procesy przebiegają bardzo podobnie. Nieważne, czy chcesz być bardziej aktywna, czy może zamierzasz pozbyć się ze swojej diety cukru. W obu przypadkach schemat etapów procesu zmiany sprawdzi się idealnie.

Mechanizm podejmowania decyzji i późniejszego jej wdrażania został podzielony przez badaczy na sześć części. Dla ich lepszego zrozumienia, prześledźmy drogę modelowej Fajterki – od miłośniczki siedzenia na kanapie, po prawdziwą fitnessową wymiataczkę.

Etap prekontemplacji

Nazywany też etapem wstępnej kontemplacji. Na tym etapie przyszła Fajterka nie jest zainteresowana jakimikolwiek zmianami w swoim życiu i nie widzi potrzeby ich wdrażania. Nawet jeśli słyszy od koleżanek np. o skutecznych treningach online, to jest przekonana, że to nie dla niej. Nie widzi korzyści płynących z ćwiczeń i uważa, że są one czasochłonne i bezsensowne. Dla uzasadnienia swojej decyzji może wymyślać mnóstwo wymówek, np. brak czasu, brak odpowiedniego stroju, zmęczenie, brak predyspozycji fizycznych i tak dalej…

Etap kontemplacji

To czas dojrzewania do zmiany i głębszej analizy swoich potrzeb. Na tym etapie nasza bohaterka postanawia dać szansę aktywności fizycznej i zamierza rozpocząć treningi w najbliższym czasie. Ten „najbliższy czas” to maksymalnie pół roku. W tym momencie, ma już świadomość zalet regularnych ćwiczeń, jednak wciąż wydają się one czasochłonne i wymagające sporo wysiłku. Dlatego odkłada podjęcie wyzwania i wciąż czeka na „idealny moment, by zacząć”

Etap przygotowania

Tutaj plany zaczynają nabierać realnych kształtów. Poziom motywacji rośnie, a nasza Fajterka zamierza jak najszybciej, nie dłużej niż w ciągu miesiąca, rozpocząć regularne treningi online. Wie, jak wiele mogą zmienić w jej życiu i nie chce dłużej zwlekać. Na tym etapie nasza bohaterka nie szuka problemów, a rozwiązań. Może np. zbierać informacje na temat tego, jak gotować fit, jak zacząć treningi i jak regularnie ćwiczyć. Przygotowuje też plan działania, który pomoże jej wcielić postanowienia w życie.

Etap działania

To moment w którym nasza Fajterka w końcu rozkłada matę, włącza ulubiony trening online z Ewą i zaczyna walczyć o swoje marzenia. Jeżeli plan działania był racjonalny i dopasowany do możliwości, to motywacja do ćwiczeń rośnie, a nasza bohaterka czuje satysfakcję, radość i dumę z realizowanego celu. Z wielbicielki niezdrowych przekąsek zmienia się w miłośniczkę treningów i aktywnego stylu życia. 

Etap utrzymania

Jeżeli zastanawiasz się, jak ćwiczyć regularnie, to ten etap jest kluczowy. To właśnie on decyduje o tym, czy nasza Fajterka wytrwa w swoich postanowieniach i zrealizuje swoje treningowe cele. Priorytetem jest tutaj utrzymanie zdrowszych nawyków i kontynuowanie regularnej aktywności. Nie jest to proste, bo na tym etapie mogą pojawić się problemy z motywacją do ćwiczeń i myśli o odpuszczeniu. 

Przyczyny mogą być różne: od braku satysfakcjonujących efektów, przez przepracowanie, brak wsparcia u najbliższych lub przetrenowanie. Ważne, by umieć odpowiednio rozpoznać te powody i postarać się im przeciwdziałać. Pomóc w tym może np. intencja implementacyjna i sprawdzona sieć wsparcia składająca się z przyjaciółek lub innych Fajterek. 

Etap utrzymania zdrowych nawyków trwa minimum 6 miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać po pierwszym kryzysie. Warto w tym czasie zwracać szczególną uwagę na samopoczucie. Tak by zauważyć pierwsze objawy spadku motywacji, i zapobiec powrotowi do dawnych, niezdrowych przyzwyczajeń i konieczności rozpoczęcia całego procesu od początku.

Etap zakończenia, czyli trwałej motywacji do ćwiczeń

Na tym etapie nasza Fajterka ma już pewność, że problem „jak ćwiczyć regularnie” już jej nie dotyczy. Wie, że jej motywacja do ćwiczeń nie wygaśnie, a treningi stały się nieodłącznym elementem życia. W tym momencie zmiana jest już solidnie ugruntowana i staje się nowym, tym razem zdrowym, nawykiem.

Chwilowe kryzysy mogą się pojawiać, ale nie staną na drodze naszej do lepszej i szczęśliwszej wersji siebie. Pamiętaj jednak, że to długi proces, może zająć nawet kilka miesięcy, a nawet lat, dlatego bądź dla siebie wyrozumiała. 

Regularny trening na codzień

Trwała zmiana nawyków na zdrowsze jest możliwa. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie, wiedza i motywacja do ćwiczeń. Może ogromna część pracy już za Tobą? Jeśli masz na koncie trzy miesiące regularnych treningów online w ramach wyzwania „90 dni. Zaprojektuj swoje jutro”, to oznacza, że jesteś już na piątym z sześciu etapów zmiany!

To świetny moment, by zmienić pytanie „jak ćwiczyć regularnie” na stwierdzenie „trenuję regularnie i nie mam zamiaru odpuszczać”! Zobacz sama, ile osiągnęłaś, a jeszcze tyle fantastycznych rzeczy przed Tobą.

Myślisz o tym, by podjąć wyzwanie? Nie poprzestawaj na myśleniu! Walcz o marzenia! Podejmij jedno z naszych wyzwań. Nie tracą na aktualności -możesz powtarzać je tak długo, jak zechcesz! Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy, jak będzie wyglądać Twoje życie.

Walcz, Fajterko!

BeActiveTV również w sklepach: